ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Még az EU-elnökség előtt átalakul a cseh kormány

Mind az ellenzék, mind Brüsszel egyre nagyobb nyomást helyez Mirek Topolanekre. Két hét múlva a Cseh Köztársaság veszi át Franciaországtól az unió soros elnökségét, de a cseh parlament még nem ratifikálta a Lisszaboni Szerződést. Hogy megszerezze az ellenzék támogatását és ezzel kielégítse Brüsszelt, a cseh miniszterelnök bejelentette, átszervezi a kormányát.
Létrehozva: 2008. december 20., 16:47
nyomtat küld

"Módosítani fogunk a kormány összetételén," mondta Topolanek a CTK hírügynökségnek kedden.

A cseh miniszterelnök döntését valószínűleg az ellenzékben lévő Szociáldemokrata Párt (CSSD) felől egyre nehezedő nyomás ösztönözte, akik nélkül nem tudja a Lisszaboni Szerződést elfogadtatni a parlamentben. Az ellenzék azt szeretné elérni, hogy a cseh uniós elnökség már egy koalíciós program keretei között indulhasson január 1-jén.

Topolanek kormánya meggyengült a nemrég lezajlott regionális választásokon. Pártja, a kormányzó Polgári Demokrata Párt (ODS) 13 régiót vesztett az ellenzéki CSSD javára. A CSSD és a kommunisták összesen 97 hellyel rendelkeznek a 200 fős cseh képviselőházban, szemben az ODS vezette kormánykoalíció 96 helyével. A fennmaradó 7 helyet független képviselők töltik be.

Jiri Paroubek, a CSSD vezetője elmondta, hogy koalíciós együttműködést szeretne kialakítani a kormánypárttal az uniós elnökség hat hónapos időtartamára. Hozzátette, hogy a Lisszaboni Szerződés gyors ratifikációja szintén része lenne egy ilyen megállapodásnak.

"Számításaink szerint a képviselőház jövő első ülésén sor kerülhet a ratifikációra," mondta Paroubek a CTK szerint. "Először is meg kell kötni a megállapodást, hogy a cseh elnökség sikeres lehessen, csak ezután lehet szó más dolgokról."

Az ellenzék igényeinek kielégítése azonban nem az egyetlen dolog, ami miatt Topolaneknek aggódnia kell. A szenátus elnöke, Premysl Sobotka, aki ráadásul Topolanek pártjának a tagja, nemrég úgy nyilatkozott, hogy a Szerződés felsőházi ratifikációját az amerikai rakétaelhárító radarállomás elfogadásától tenné függővé. Az erről szóló törvényt az alsóház ugyanis még nem fogadta el.

"Számunkra a radarállomás és a Lisszaboni szerződés is téma," mondta Sobotka. A felsőház vezetője szerint a szenátus legkorábban "február közepén" nyithat vitát a Szerződésről.

Bár Topolanek pártelnöki pozíciójában megmaradva, túlélte a december eleji pártkongresszust, a miniszterelnök pozíciója törékeny. Óvatosan kell eljárnia, mert ha túl sok engedményt ad a szociáldemokratáknak, saját pártja is ellene fog fordulni.

Az ODS eddig is belső feszültségekkel terhes volt, melyet csak növelt a Lisszaboni Szerződés ügye. Leginkább a hírhedten euroszkeptikus Václav Klaus magánakciói húzták szét a pártot, aki határozottan ellenzi a Szerződést. Miután az általa támogatott prágai polgármester, Pavel Bem a tisztújító kongresszuson alulmaradt Topolanekkel szemben, Klaus lemondott az általa alakított párt tiszteletbeli elnöki posztjáról.

A jelenlegi kormánykoalíciót az ODS vezeti, valamint részt vesznek benne a Kereszténydemokrata Párt (KDU-CSL) és a Zöldek.

(euractiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések