ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nemzetek tűnhetnek el a klímaváltozás miatt

A klímaváltozás miatt folyamatosan növekszik a tengerszint, ez pedig destabilizálhatja a szigetországokat és világméretű konfliktusokat robbanthat ki az energia- és az élelmiszerforrásokért - állítja az ausztrál hadsereg. A növekvő tengerszint arra kényszerít néhány államot, hogy földet vásároljon más nemzetektől.
Létrehozva: 2009. január 9., 08:15
nyomtat küld

Az ausztrál hadsereg legújabb jelentése szerint a következő időszakban növekedni fog a "környezeti stressz", valamint az élelmiszer és a készletek miatt kirobbanó konfliktusok kockázata. A klímaváltozás többek között megváltoztatja a délkelet-ázsiai halászati övezetek elhelyezkedését, amely a halászati jogok újratárgyalását feltételezi - ez pedig újabb vitákhoz vezethet az államok között.

"A környezeti változások megerősítik a már létező aggodalmakat a szárazföldek kihasználhatóságáról, a gazdasági fejlődésről és a források feletti ellenőrzésről" - olvasható az ausztrál tanulmányban, amely szerint a sebezhető államok egyszerre több veszélynek vannak kitéve, így könnyen elbukhatnak.

A legnagyobb veszélyt a globális biztonságra a sarkvidéki jégolvadás jelenti, amely növeli annak a nemzetközi versenynek a veszélyességét, amely az olaj- és gáztartalékokért folyik.

Szárazföldet adnak-vesznek

Felértékelődött a szárazföld szerepe is az elmúlt években. Tavaly novemberben például a Maldív-szigetek elnöke bejelentette: az ország tartalékba helyezi az éves, turizmusból származó bevételének egy részét, hogy új földeket vásároljon, mert a növekvő tengerszint 300 ezer lakost fenyeget. A Maldív-szigetek jelentős része egyébként mindössze másfél méterrel a tengerszint felett fekszik.

Mohamed Nasheed elnök azt mondta: a 1200 szigetből és korallzátonyokból álló országát egész egyszerűen elnyeli az óceán, ha tovább folytatódik a tengerszint emelkedése.

A forrásokban és tartalékokban szegény, importra kényszerülő nemzetek már elkezdtek nagy kiterjedésű földsávokat felvásárolni a szegényebb ázsiai és afrikai országokban. Kínában és Dél-Koreában például kevés a megművelhető föld, így szerződést kötöttek olyan területekre Ázsiában és Afrikában, amelyeket hasznosítani tudnak.

A legutóbbi földvásárlás a Daewoo dél-koreai autógyártó nevéhez fűződik. A vállalat hat milliárd dollár (1200 milliárd forint) értékben fektetett be 1,3 millió hektár területbe Madagaszkáron.

(inforadio.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések