ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A növényvédő szerek korlátozása az EP napirendjén

Ha az EU testületei véglegesen elfogadják a növényvédő szerekről és peszticidekről szóló jogszabályokat, akkor a jövőben könnyebb lesz ugyan a növényvédő szerek engedélyeztetése az unión belül, ám tilos lesz az ilyen szerek használata lakóterületek közelében. Betiltanak több, jelenleg használt ártalmas hatóanyagot, valamint megtiltják a levegőből történő permetezést is.
Létrehozva: 2009. január 11., 16:45
nyomtat küld

Az Európai Parlamenti hétfő este folytat vitát Strasbourgban az erről szóló előterjesztésekről.

Az EU területét az új szabályozás három, hasonló mezőgazdasági, növény-egészségügyi és környezeti-éghajlati feltételekkel jellemezhető zónára - északi, középső és déli zónára - osztja fel. Az egyes zónákba tartozó tagállamoknak kölcsönösen el kell majd ismerniük az egymás területén engedélyezett növényvédő szereket. Magyarország a középső zónába esik, Ausztria, Belgium, Csehország, Hollandia, Írország, Lengyelország, Luxemburg, Nagy-Britannia, Németország, Románia, Szlovákia és Szlovénia társaságában. Lehetőséget kell azonban adni arra, hogy egy tagállam a saját területén történő engedélyezést szigorítsa, vagy éppen megtagadja abban az esetben, ha azt a területére jellemző sajátos mezőgazdasági körülmények, illetve az ott lakók vagy a környezet védelme indokolja.

A rákkeltőnek, mutagénnek, reprodukciót károsítónak, valamint endokrin zavarokat okozónak minősített, nem lebomló, biológiailag felhalmozódó és mérgező anyagokat az új szabályozás betiltja, kivéve, ha a növényvédő szer az emberi szervezettel csak elhanyagolható mértékben érintkezik. Szigorúbb engedélyeztetési szabályok vonatkoznak majd emellett az olyan anyagokra, amelyek az emberi szervezetben fejlődési, neurotoxikus vagy immunotoxikus tulajdonságokat okozhatnak. A házi méhekre káros anyagok nem engedélyeztethetőek.

Az új szabályozás csak fokozatosan írja majd a felül a most érvényben lévő előírásokat. A jelenleg engedélyezett növényvédő szerek és összetevők mindaddig a piacon maradhatnak, amíg engedélyezésük időtartama le nem jár, és csak ezt követően kell ezeket újra bevizsgáltatni.

A termőföldek levegőből történő permetezése az új szabályozás szerint tilos lesz. Ettől eltérni csak akkor lehet majd, ha a légi permetezésnek nincs reális alternatívája, vagy a légi permetezés egyértelműen előnyösebb más permetezési módoknál. A közterekhez és lakóövezetekhez közel eső területeken azonban egyáltalán nem lesz szabad permetezni. Be kell tiltani a növényvédő szerek használatát a közparkokban, sportpályákon, szabadidőparkokban, iskolaudvarokon, játszótereken és a közegészségügyi intézetek - klinikák, kórházak, rehabilitációs központok, szanatóriumok, szociális otthonok - közelében, valamint a Natura 2000 uniós természetvédelmi hálózat által védett területeken.

A tagállamoknak ezt az irányelvet 2011 elejéig kell majd átültetniük saját nemzeti jogrendszerükbe.

A szabályozás tartalmában az EP környezetvédelmi szakbizottsága és a tagállami kormányokat képviselő Tanács informális egyeztetésen decemberben már megállapodott. A parlamenti plenáris szavazáson a képviselők abszolút többségének kell majd támogatnia a jogszabály-tervezeteket - ez 393 igen szavazatot jelent. Ezt követően a jogszabályok végleges elfogadásához a második parlamenti olvasatbeli álláspontot - az úgynevezett együttdöntési eljárásnak megfelelően - a Tanácsnak is hivatalosan jóvá kell hagynia.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések