ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Megnőtt a halandóság a gyors privatizáció alatt

Ugrásszerűen megnőtt a férfiak halandósága az egykori szocialista országokban a rendszerváltást követő gyors privatizáció alatt - állapította meg egy most megjelent brit kutatás. A tanulmány szerint ezt a gazdasági sokkterápia és a nyomukban járó tömeges munkanélküliség okozta.
Létrehozva: 2009. január 15., 16:53
nyomtat küld

Az oxfordi kutatók megállapították, hogy a Szovjetunió szétesése után, az 1990-es évek elején az állami nagy vállalatok legalább 25 százalékát privatizálták mindössze 2 év leforgása alatt. Ezzel egy időben 12,8 százalékkal megugrott a halálozás a munkaképes korú férfiak körében. A szakértők szerint ennek az volt a fő oka, hogy ugyanebben az időben 56 százalékkal nőtt a munkanélküliség.

Viszont kisebb volt a megrázkódtatás azokban az országokban, ahol jó volt a szociális védőháló. Például ott, ahol a lakosságnak legalább 45 százaléka tagja volt valamilyen társadalmi szervezetnek, egyházi- vagy szakszervezetnek, ott a tömeges privatizáció nem okozott ugrásszerű növekedést a halálozásban.

A legsokkolóbb helyzet Oroszországban, Kazahsztánban, Lettországban, Litvániában és Észtországban alakult ki, ahol 1991 és 1994 között a munkanélküliség megháromszorozódott, a férfi halálozás pedig 42 százalékkal nőtt.

Ahol fokozatosabban vezették be a piacgazdaságot, ott a következmények sem voltak olyan drámaiak. Albániában, Horvátországban, Csehországban, Lengyelországban és Szlovéniában csak 2 százalékkal emelkedett a munkanélküliség azokban az években, a férfi halandóság meg még csökkent is 10 százalékkal.

A kutatók az adatok összehasonlíthatósága érdekében kiszűrték az árliberalizáció valamint a rendszerváltás előtti közegészségügyi színvonalkülönbség hatásait.

A tanulmány felhívja a figyelmet, hogy az olyan közepesen gazdag, gyorsan fejlődő országokban, mint Kína, India, Egyiptom és Irak, ahol most fontolgatják a privatizációt, tanácsos figyelembe venni az egykori szovjet tömb tapasztalatait.

A tanulmány a Lancet című brit orvosi hetilap online változatában jelent meg.

(hirtv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések