ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kevesen tudnak a közelgő EP-választásokról

Annak ellenére, hogy az utóbbi időkben folyamatosan növekedett az Európai Parlament befolyása és számos erőfeszítés történt a szervezet munkájának ismertebbé tételére, egy most készült felmérés szerint az Európai Unió polgárainak többsége nincsen tudatában annak, hogy idén júniusban EP-választást tartanak.
Létrehozva: 2009. január 20., 12:42
nyomtat küld

A tavaly ősszel készített felmérésben a 27 tagállam 27 ezer választópolgárát kérdezték meg, akiknek a 67 százaléka nem tudta, hogy mikor tartják a soron következő EP-választást. 54 százalék volt azok aránya, akik nem tartották fontosnak a szavazást. Nagy különbségek mutatkoztak az egyes tagállamok között. A legjobban informált ország címét Luxemburg nyerte, ahol a megkérdezettek 36 százaléka pontosan meg tudta nevezni az időpontot is. Ezzel szemben a finneknél százból csak két ember tudta, hogy idén júniusban kell majd az urnák elé járulnunk.

Hasonlóan az elmúlt évekhez, várhatóan idén is alacsony részvételre lehet számítani. A felmérés válaszadóinak csak 28 százaléka nyilatkozott úgy, hogy biztosan elmegy szavazni. 15 százalék volt azoknak az aránya, akik határozottan kijelentették, hogy nem adják le voksukat. A legpasszívabb országok ranglistáján Portugália áll az élen, melyet nem sokkal lemaradva az Egyesült Királyság és Ausztria követ: ezekben a tagállamokban a választók háromnegyede valószínűleg otthon fog maradni. Még Belgiumban is, ahol egyébként kötelező a szavazás, csak a megkérdezettek 61 százaléka mondta azt, hogy valószínűleg leadja voksát.

Habár az Európai Parlamentnek nagy szerepe van a belső piaccal kapcsolatos jogalkotásban, és szerepét a Lisszaboni Szerződés tovább növeli, az intézményről elég keveset tudnak az európaiak. A válaszadók 73 százaléka saját megítélése szerint nem informált kellően az EP-ről; 66 százalék tartja a strasbourgi intézményt demokratikusnak, 40 százalékuk technokratának, 36 százalékuk pedig nem kellően hatékonynak.

A kedvezőtlen eredmények annak ellenére születtek, hogy utóbbi időben több intézkedés is történt, hogy növeljék az EP-választások részvételét. Áprilisban, amikor az EP befejezi munkáját, és a képviselő-jelöltek intenzív kampányba kezdenek, várhatóan javulni fognak az eredmények.

(euvonal)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések