|
|
|
|
A szórt fényforrások is károsak az állatokra
|
Számtalan módon tudja az ember veszélybe sodorni az állatok és növények fennmaradását, ám sokan nem is gondolnák, hogy például a madarakat a magasból mennyire megtéveszthetik a napban ragyogó aszfaltutak, a fényt visszatükröző kocsik, vagy épp a hatalmas felhőkarcolók. |
A horizontálisan szórt fényforrások közül először csupán a vizeket ismerték az állatok és számos madár-, rovar- és hüllőfajnál fejlődött ki épp ezért polarizált látás. A szórt fény épp ezért ezeknél az állatfajoknál igen fontos szerepet játszik, sokan például így tájékozódnak és keresnek fészkelő helyeket. Erre egy példa, hogy a fiatal tengeri teknősöknek a víz felszínén tükröződő nap és hold fényforrása segít, hogy megtalálják az óceánt, amikor elhagyják a fészküket.
Az egyre nagyobb városokban értelemszerűen egyre több és több olyan fényforrás van, amely megzavarhatja az állatvilágot. Bármilyen olajfolt, napenergia gyűjtő vagy épp az aszfalt is okozhat problémát, hiszen a természeteshez hasonló polarizált fénnyel bír. Magyar és amerikai kutatók szerint az állatok viselkedését nemcsak a direkt fényforrások zavarhatják meg, hanem ezek a polarizált, szórt fények is. Fényszennyezést okoznak például az utak és az üveges épületek is. A legnagyobb gond akkor van ha ilyen fények vizes élőhelyek közelében vannak, ott gyakran teljesen össezavarodnak az állatok és megváltozik a viselkedésük.
A nemzetközi kutatócsoport épp ezért 300 rovarfaj viselkedését vizsgálta, amelyekről biztosan lehet tudni, hogy a tájékozódásnál figyelembe veszik a polarizált fényeket. Ezek az állatfajok az átlagosnál gyakrabban tévesztettek útirányt és nem találták meg a párzáshoz és szaporodáshoz elengedhetetlen vizes területeket. A tudósok a Frontiers in Ecology and Environment szaklapban számoltak be munkájukról.
A szakemberek szerint a polarizált fényszennyezés (PLP) és a sima fényszennyezés (ELP) között különbséget kell tenni. A közvetlen fények ugyanis úgynevezett ökológiai fényszennyezést okoznak és főként napnyugta után teszik ezt, míg a polarizált fényszennyezés a nap bármely szakában megtévesztheti az állatokat, sőt veszélybe is sodorhatja azokat. A ragadozó madarak ugyanis a városi fényekben még az éjszaka folyamán is könnyen zsákmányolhatnak védtelen egyedeket.
A szórt fényszennyezés nemcsak az égen, de a tengerekben is problémát okozhat. A szóródó fények ugyanis itt is segítik a ragadozókat, mivel a planktonokat fogyasztó halak már kevés fénynél is kimerészkednek táplálkozni. Persze a vízbe dobott műanyag zacskók is komoly polarizált fényszennyezők. A teknősök gyakran megeszik a lebegő zacskókat, mivel azok hasonló fényeket eresztenek ki, mint a normális táplálékaik. Bár az urbanizálódás egyre nagyobb probléma, a szakemberek mégis bíznak abban, hogy a polarizált fényszennyezés mérsékelhető. Ehhez alternatív építési anyagokra és természetesen egy újfajta gondolkodásra van szükség. A fekete ablakoknál elég lenne csupán egy behúzott fehér függönyre költeni, vagy az utaknál még több fehér jelet használni.
(greenfo.hu)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|