ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Zöldbe borítja-e Obama Európát?

Míg az Európai Unió 27 tagállama a kiemelkedő jelentőségű klímacsomag elfogadtatásán dolgozott 2008-ban, az Egyesült Államok megválasztott, és tegnap beiktatott elnöke, Barack Obama, kampányában ambiciózus nyilatkozatokat tett a globális felmelegedés elleni küzdelem felerősítésére.
Létrehozva: 2009. január 21., 15:57
nyomtat küld

A poszt-kiotói klímatárgyalások közeledtével az EurActiv szakértőket kérdezett arról, hogy Obama valóban kizöldíti-e majd Európát. A kérdés vegyes reakciókat váltott ki. Néhány interjú-alany biztos volt benne, hogy Obama felül tudja, és felül is fogja múlni az EU klíma- és energiapolitikai céljai, mások azonban kevésbé voltak optimisták.

A szakértők az Atlanti Óceán mindkét oldalán egyetértettek abban, hogy a klímaváltozás elleni küzdelem tekintetében az Egyesült Államok Európa mögé szorult George W. Bush elnöksége alatt. Thomas Kleine-Brockhoff, a German Marshall Fund vezető programigazgatója szerint "az Egyesült Államok egész energiahatékonysággal ás széngazdálkodással kapcsolatos törvényhozása erősen visszaesett," Avril Doyle, az Európai Parlament Kibocsátás-kereskedelmi Rendszerének jelentéstevő képviselője pedig elmondta, "George W. Bush teljesen félretette ezt a témát, mikor hatalomra került". A szakértők azt is elmondták, hogy Bush előtt az Egyesült Államok vezető szerepet töltött be az innovatív zöld politikák terén. Kleine-Brockhoff megjegyezte, hogy "az EU által javasolt eszközök Amerikából származnak, abból az időből, amikor az amerikaiak ezen a téren újítónak számítottak, így az európai szerszámosláda nem lesz idegen az USA számára". Doyle szintén elismerte, hogy "az eredeti 'plafon és kereskedelem' rendszer amerikai találmány, melyet a kéndioxidra vonatkozóan dolgoztak ki".

Monica Frassoni, a Zöldek európai parlamenti képviselőcsoportjának társelnöke úgy vélte, "a politikai környezet megfelelő" ahhoz, hogy az USA egy erős zöld-csomagot fogadjon el. Ezt az nézetet John Bruton, az Európai Unió washingtoni képviseletének vezetője is osztja, hiszen "a politikai akarat" szerinte is "a helyén van".

Kétségek merülnek fel azonban, hogy a lakosság körében is ilyen erős-e a szándék. Esther Bollendorff, a Friends of the Earth Europe klíma- és energiaügyi szakértője a úgy nyilatkozott: "Ha Barack Obama képes is lesz változást hozni a környezetvédelmi politikába, nem hiszem, hogy az amerikaiakat és az életmódjukat is meg tudja változtatni, legalábbis nem a mandátuma alatt." A szakértő szerint "az amerikai mentalitás erősen a fogyasztásra orientálódik, és az emberek azt gondolják, hogy a természeti erőforrások, mint például a víz, határok nélkül hozzáférhetők és minden korlátozás nélkül használható". John Bruton hasonló véleményének adott hangot: "Az amerikai gazdaság jelenlegi helyzetét tekintve nagyon bonyolult lesz állampolgári támogatást nyerni az erős zöld politika számára."

Kleine-Brockhoff két lehetséges forgatókönyvet vázolt fel a decemberi koppenhágai klíma-csúcs kapcsán. Az egyik az "erények köre", melyben a pénzügyi és a gazdaságélénkítő csomagra kevesebb energiát fordítanak és tavasszal a Kongresszus asztalára teszik a klímaváltozás kérdését. Az amerikai klímaváltozási politika ennek következtében erős és haladó irányt mutathat Koppenhágában.

A másik, "ördögi körbe" viszont akkor kerülhet a megválasztott elnök, ha hagyja, hogy a pénzügyi és a gazdasági válság kezelése a Kongresszus minden energiáját feleméssze. Ebben az esetben a jogalkotók kevésbé lesznek hajlandóak a klímaváltozás kérdésére koncentrálni, így Obama klímaváltozási javaslatát a kongresszus felpuhítja, amely a koppenhágai csúcs kudarcához is vezethet.

Kleine-Brockhoff összefoglalásában rámutatott, milyen fontos szerepet játszanak az európai vezetők: "Mindenkinek az érdekében áll, hogy Koppenhágában megállapodásra jussunk, a felelősségteljes politikusoknak meg kell tenniük a szükséges lépéseket, hogy az erény körét támogassák," mondta.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések