ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Továbbra is a legpesszimistább országok között vagyunk

A legfrissebb Eurobarometer tanúsága szerint nem sokat változott Magyarországon az állampolgárok saját életükkel, illetve az európai uniós tagsággal való elégedettsége: mindkét szempontból nagyon borúlátó a magyar társadalom.
Létrehozva: 2009. január 21., 17:08 | Utoljára frissítve: 2009. január 21., 17:11
nyomtat küld

A magyarok a pesszimizmust illetően továbbra is az EU élmezőnyében foglalnak helyet, egyedül Bulgáriában élnek nálunk borúlátóbb uniós polgárok, ott a lakosság 38 százaléka elégedett az életével, míg Magyarországon ez az arány 46 százalék (az uniós átlag 76 százalék). Jól mutatja a magyarok pesszimizmusát, hogy többségük szerint a mai gyermekeknek még nehezebb életük lesz, mint a jelenlegi felnőtt generációnak. Sokan külföldön sem számítanának szebb jövőre, a megkérdezettek kevesebb, mint harmada szerint javítaná a legifjabb generáció kilátásait, ha más országba költöznének. A magyar lakosság a legégetőbb hazai problémák között a foglalkoztatási helyzetet, a gazdaság általános állapotát és az infláció alakulását nevezték meg, a felmérés szerint a magyarokat jóval kevésbé aggasztják olyan problémák, mint a bűnözés, a terrorizmus, illetve az illegális bevándorlás, mint az uniós polgárokat általában.

Az uniós tagság megítélésével kapcsolatban - noha a semleges álláspontot képviselők vannak többségben - az évek során megkétszereződött azok aránya, akik szerint kimondottan rossz dolog a tagság. Míg a csatlakozást megelőzően Magyarországon az emberek több mint fele (56 százaléka) mondta, hogy az EU tagjának lenni jó dolog, 2008 őszén már a megkérdezettek kevesebb, mint harmada (31 százalék) fejezett ki pozitív érzéseket. Jelenleg az uniós polgárok 53 százaléka tartja inkább jó dolognak a tagságot, mint rossznak. Érdekesség, hogy Hollandiában, valamint a skandináv tagállamokban ez az arány 90 százalék feletti, a 2004 után csatlakozott - és így hozzánk hasonló helyzetben lévő - tagállamok közül Romániában és Lengyelországban 60 százalék közeli.

Arra a kérdésre, hogy mit jelent az állampolgárok számára az EU, mind az uniós polgárok, mind a magyarok az utazás, a tanulás és a munkavállalás szabadságát emelték ki első sorban. A magyar válaszadók között ugyanakkor jóval alacsonyabb volt azoknak az aránya, akik erre a kérdésre a békét, a közös európai valutát, az eurót, vagy a világ dolgaiba való nagyobb beleszólást nevezték volna meg.

A negatív hangok ellenére az EU még mindig nagyon előkelő helyet foglal el azon a listán, amelyen a magyarok intézményeket, szervezeteket rangsoroltak megbízhatóságuk szerint, csak az ENSZ volt képes megelőzni az uniót.

Az EU polgárainak alig fele szerint volt a 2004-es bővítés egy, az EU-t erősítő lépés, ez az arány Magyarországon is hasonló. Az uniós megkérdezettek harmada szerint inkább gyengébb lett az Európai Unió, amikor tagjainak száma tizenötről huszonhétre növekedett. A 2004-es bővítésnél jóval korábbra is visszatekintett az Eurobarometer felmérés, amikor a megkérdezetteknek a Berlini fal és a Vasfüggöny lebontását, ezzel együtt Európa megosztottságának végét kellett értékelniük. Itt már pozitívabbnak bizonyultak a magyarok az EU átlagánál és hazánk polgárainak háromnegyede szerint származott előnye az EU-nak a történelmi eseményből. Magyarországra vonatkoztatva viszont már csak a megkérdezettek kétharmada látta úgy hazánkban, hogy előnyös volt a Vasfüggöny lebontása.

(euvonal)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések