ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Változatlan az EU lemaradása az innováció terén

Habár történt némi előrelépés az innováció és a gazdaság fellendítése érdekében, az EU továbbra is az USA és Japán mögött kullog ezen a területén - derült ki a Bizottság felkérésére készített legfrissebb felmérésből.
Létrehozva: 2009. január 27., 12:53 | Utoljára frissítve: 2009. január 27., 12:54
nyomtat küld

A felmérés 29 innovációval kapcsolatos mutató alapján jellemzi az Európai Unió, illetve a tagállamok innovációs eredményeit. A jelentés mind a tagállamok által elért eredményekre, mind a hiányosságaikra rámutat. Az innováció szempontjából pozitív fejleménynek mondható, hogy az EU 27 tagállamában jelentősen megnőtt a természettudományi és műszaki végzettségűek száma, valamint javulás következett be a szélessávú Internet-lefedettség és a magántőke bevonódása az innovációs beruházásokba.

Kedvezőtlenül alakultak viszont a vállalatok által képzésre és új berendezések vásárlására fordított kiadások, az élethosszon át tartó tanulás gyakorlati megvalósulása sem optimális az unióban, valamint a kis- és közepes vállalkozások, valamint a közszféra és a magánszféra jelenlegi együttműködése is kedvezőtlen az innováció számára.

Az EU és az USA közötti innovációs szakadék csökkenése lelassult. Míg 2005-ben az USA 40 százalékkal teljesített jobban az EU-nál, ez a százalékos arány 2006-ban 33 százalékra, 2007-ben 29 százalékra, 2008-ban (minimális változással) 28 százalékra csökkent.

Az EU így nehezen tud majd megfelelni a Lisszaboni Stratégia azon célkitűzésének, hogy a tagállamok 2009-re GDP-jük 3 százalékát fordítsák kutatás-fejlesztésre. A mostani felmérés szerint a tagállamok átlagosan a GDP-jük mindössze 1,84 százalékát költik jelenleg a kutatás-fejlesztésre, ezért a Bizottság sürgeti őket az arány javítására.

A 29 mutató vizsgálata alapján kialakult innovációs eredménytábla tartalmazza az egyes tagállamok eltérő teljesítményét az innováció terén. A felmérés készítői négy kategóriába sorolták a tagállamokat:

"Az innovációs vezetők": Svédország, Finnország, Németország, Dánia és az Egyesült Királyság teljesítménye jóval meghaladja mind az Európai uniós átlagot, mind az összes tagállam átlagát.

"Az innovációs követők": Ausztria, Írország, Luxemburg, Belgium, Franciaország és Hollandia eredménye az innovációs vezetők és az európai uniós átlag között helyezkedik el.

"A mérsékelten innovatív országok": Ciprus, Észtország, Szlovénia, Csehország, Spanyolország, Portugália, Görögország és Olaszország az EU átlag alatti teljesítményt nyújtottak.

Magyarország Máltával, Szlovákiával, Lengyelországgal, Litvániával, Romániával, Lettországgal és Bulgáriával együtt a "felzárkózó országok" közé tartozik, amelyek jóval az uniós átlag alatt teljesítettek. A csoporton belül Bulgária és Románia felzárkózási üteme bizonyult a leggyorsabbnak.

(euractiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések