ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nemzetközi CO2-piac létrehozását javasolja az EB

Az Európai Bizottság tegnap a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD egészére kiterjedő széndioxid-piac létrehozását javasolta 2015-ig, valamint az országok kibocsátásán és fizetőképességén alapuló nemzetközi finanszírozási források kialakítását.
Létrehozva: 2009. január 29., 10:55
nyomtat küld

Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi biztos vezetésével az uniós végrehajtó testület előterjesztette azokat a javaslatait, amelyek az éghajlatváltozás kezelésére irányuló, átfogó új globális megállapodásra és annak finanszírozására vonatkoznak. Az új egyezmény várhatóan az ENSZ év végi koppenhágai éghajlatváltozási konferenciáján jön létre.

Brüsszel megállapította: "ahhoz, hogy a hőmérséklet-növekedés 2 Celsius-fok alatt maradjon, a fejlődő országoknak lényegesen több finanszírozásra lesz szükségük a fejlett világ részéről, és nemzetközi intézményeknek is segíteniük kell őket abban, hogy kivegyék részüket az éghajlatváltozás kezeléséből". Dimasz leszögezte, hogy az éghajlatváltozás okainak és hatásainak kezeléséhez jelentős magán- és közberuházásokra lesz szükség a következő évtizedekben. Ám e beruházásokért még mindig sokkal kisebb árat kell fizetnünk, mintha hagynánk, hogy az éghajlatváltozás tovább pusztítson - tette hozzá.

A kibocsátás csökkentéséhez világszinten évente szükséges többletberuházások nettó összege független becslések szerint 2020-ra körülbelül 175 milliárd euróra emelkedhet. Ennek több mint felére a fejlődő országokban lesz szükség. A biztos úgy vélte, hogy az európai gazdasági helyreállítási terv és a világszerte tett hasonló gazdasági válságkezelő intézkedések alkalmat teremtenek a szükséges alacsony széndioxid-kibocsátású beruházások előmozdítására, egyúttal serkentve a növekedést, az innovációt és a munkahelyteremtést.

A koppenhágai megállapodás globális kibocsátás-csökkentési célokat hivatott kijelölni. Ahhoz, hogy a globális felmelegedés 2 fok alatt maradjon, 2020 előtt el kell érnie tetőpontját, majd 2050-re az 1990-es szint 50 százaléka alá kell csökkennie - vélte Brüsszel a témáról kiadott közleményben.

A fejlett országoknak a bizottság szerint élen kell járniuk: 2020-ig az 1990-es szinthez képest 30 százalékkal kell csökkenteniük együttes kibocsátásukat. A fejlődő országoknak pedig - a legszegényebbek kivételével - 2020-ig 15-30 százalékkal mérsékelniük kell együttes kibocsátásuk növekedését az intézkedések hiányában előre jelzett szinthez képest. Ezen belül a trópusi erdőirtásból eredő kibocsátások gyors csökkentésére volna szükség - tette hozzá Dimasz.

A bizottsági javaslatot várhatóan márciusban az EU-tagországok állam- és kormányfői is jóváhagyják, és azzal részévé válik a témáról képviselt hivatalos uniós álláspontnak.

Nemzetközi környezetvédő szervezetek üdvözölték a dokumentumban mutatkozó törekvéseket, de úgy ítélték meg, hogy hatékony eredmény eléréséhez többre lenne szükség. Elsősorban a számokban megmutatkozó, konkrét európai elkötelezettséget és a fejlődő országok erőfeszítéseinek nagyobb arányú támogatását hiányolták.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések