ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az olvadás veszélyeitől óv a NATO

Gyorsabban olvad a jég az északi sarkkörön, mint azt a korábbi kutatások alapján jósolni merték. Akár 2013-ra eltűnhet a jégpáncél, és ennek biztonságpolitikai kockázatai is vannak.
Létrehozva: 2009. január 30., 10:42
nyomtat küld

A tisztázatlan jogi helyzetű északi sarkkör alatt húzódik a világ egyik legjelentősebb kőolaj- és földgáztartaléka. Több állam is úgy véli, hogy az értékes terület az ő fennhatósága alá tartozik.

Izlandon találkoztak a NATO képviselői és a katonai szövetség tagállamainak törvényhozói, hogy megvitassák az északi sarkköri olvadás esetleges biztonságpolitikai kockázatait. Ezen a területen van a világ egyik legérzékenyebb és legősibb élővilága, és alatta egy hatalmas fosszilisüzemanyag-lelőhely helyezkedik el. Egy amerikai kutatóintézet szerint az Északi-sark vidéke 90 milliárd hordó olajat, 44 milliárd hordó földgáztartalmú elegyet, valamint 47,3 billió köbméter földgázt rejt.

Ahogy olvad a jégpáncél (egyes számítások szerint már 2013-ra teljesen eltűnhet), egyre könnyebben megközelíthető a terület, és ezzel párhuzamosan több állam is hangoztatja az utóbbi időben, hogy tulajdonképpen hozzá tartozik az Északi-sark. Oroszország, az Egyesült Államok, Dánia, Norvégia, Svédország, Izland és Finnország is versenyben áll a területért. A moszkvai álláspont szerint például a Lomonoszov-hátság a szibériai szárazföld folytatása.

Az orosz igények megerősítésére 2007-ben egy tengeralattjáró titánötvözetből készült orosz zászlót helyezett el a sarkvidék vize alatti talapzaton, élénk tiltakozást váltva ki a vetélkedő többi résztvevőjéből. Dmitrij Medvegyev orosz elnök és Stephen Harper kanadai kormányfő szóban már csatát is indított a területért, de könnyen elképzelhető, hogy ennél nagyobb feszültséget is generálhat az Északi-sarkért folytatott versengés.

Lee Willett, egy londoni katonai kutatóintézet (a Royal United Services Institute) tengerészeti programjának vezetője szerint különösen veszélyes, hogy a jégpáncél olvadásával újabb tengerészeti útvonalak válnak szabaddá, így a hadihajók könnyedén mozoghatnak a nyersanyagban gazdag terület közelében.

A NATO-tanácskozáson részt vesz többek közt Jaap de Hoop Scheffer, a szövetség főtitkára, valamint Geir Haarde, Izland leköszönő kormányfője is. Minden jel arra utal, hogy az érintett országok elhúzódó vita elé néznek.

(Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések