ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Pert nyertek Románia ellen

Pert nyert a nagybányai Gheorghe Tatar és fia, Paul Tatar, akik 2001-ben indítottak eljárást Románia ellen a strasbourgi Európai Emberjogi Bíróságon. Tatarék azt állították: amikor 2000 januárjában a nagybányai Transgold vállalat derítőjének gátja átszakadt, és több mint százezer köbméternyi, ciánvegyületeket tartalmazó zagy került ki a szabadba (óriási károkat okozva a Lápos, a Szamos, a Tisza és a Duna élővilágában, illetve a folyók mellett élő embereknek is), Románia megsértette alapvető emberi jogaikat, köztük az egészséges környezethez, tehát az élethez való jogukat.
Létrehozva: 2009. január 30., 10:50 | Utoljára frissítve: 2009. január 30., 10:56
nyomtat küld

A strasbourgi bírók ezt egyhangúlag elfogadták, helyt adtak Tatarék keresetének, elítélték Romániát, és a perköltségek kiegyenlítésére kötelezték. A bírók közül ketten azzal is egyetértettek, hogy Paul Tatar asztmája a ciánszennyezés miatt súlyosbodott - a többiek azonban úgy vélték, az ökológiai baleset és a betegség között okozati kapcsolat nem mutatható ki, ezért Tatárék kártérítési kérését elutasították.

Gheorghe Tatar a Népszabadságnak elmondta: nem hagyják annyiban a pert, és fellebbezni készülnek az emberjogi bíróság nagy kamarájához. Az ismert nagybányai környezetvédelmi aktivista szerint személyes kártérítési kérésük elutasítása ellenére is fontos győzelmet értek el fiával, hiszen az emberjogi bíróság megállapította: Románia nem támasztott a Transgolddal szemben olyan működési feltételeket, amelyek a környezetszennyezéstől és az emberek egészségének károsodásától megóvják az érintett lakosságot. Mi több, a 2000. januári katasztrófa után is engedélyezték a Transgold működését, ismét megsértve ezáltal az elővigyázatossági elveket.

A strasbourgi bíróság azt is megállapította, hogy Románia sosem hozta a nyilvánosság tudomására azokat a környezeti hatástanulmányokat, amelyek alapján a Transgold működését engedélyezte. Pedig a lakosságnak joga lett volna részt vennie az ilyen jellegű, a környezetet nagymértékben érintő döntés meghozatalában.

A ciánszennyezés miatt Magyarország kártérítési pert indított az Aurul, illetve jogutódja, a Transgold vállalat ellen, ezt azonban tavaly ősszel a kolozsvári ítélőtáblán jogerősen elvesztette. A Transgold ugyanis csődöt jelentett, aktívumait pedig a brit Oxus Gold részvételével alapított Romaltin cég vette át. Később az Oxus eladta a Romaltin-részvények általa birtokolt ötvenszázalékos pakettjét az orosz-brit tőkével működő KazakhGold vállalatnak.

Lapunk információi szerint ez utóbbi cég már tavaly benyújtotta kérelmét a romániai illetékes fórumokhoz a Transgold vállalat újraindítására. Persze ugyancsak ciántechnológiával dolgoznának, és szintén az elhíresült nagybozintai tározót használnák a technológiai folyamatban keletkezett ciántartalmú zagyok ülepítésére.

A román törvényhozás már több mint egy éve halogatja annak a ciános technológiákat betiltó bányaügyi törvénykiegészítésnek az elfogadását, amelyet Eckstein-Kovács Péter, volt RMDSZ-es szenátor dolgozott ki. Nem kizárt az sem, hogy az új kormány - főként a jelenlegi gazdasági válság közepette - átértékeli a korábbi kabinet álláspontját, és a verespataki, szintén ciános technológiára alapuló bányaberuházást engedélyezi. Erre a lehetséges lépésre Bukarestben egyre több jel mutat.

(Népszabadság)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések