ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kína: óriási probléma a talajerózió

Az ésszerűtlen beruházások és a túlfeszített iparosítás hatására a kínai szárazföld 37 százalékát érinti hátrányosan a talajerózió - közölte a kínai média pénteken.
Létrehozva: 2009. január 30., 13:50
nyomtat küld

A kínai vízgazdálkodási miniszterhelyettes szerint a pusztító erejű talajeróziónak a gazdaság és a társadalom fejlődésére gyakorolt hatását mérhetetlenül alábecsülték. A talajpusztulás évente mintegy 4,5 milliárd tonna földet érint.

Ez a közel 3,57 millió négyzetkilométeres terület Kína 9,6 millió négyzetkilométernyi szárazföldi területének 37 százalékát jelenti. A káros folyamatok 646 járást, és az összes kínai folyó vízgyűjtőterületét érintik - derült ki egy három évig tartó kutatás eredményéből.

A káros hatásoknak leginkább a Jangce, illetve a Sárga folyó partjai vannak kitéve, jelenleg legkevesebb 15 ezer négyzetkilométeres terület mosódik el évente, pusztító és gyakran visszafordíthatatlan sérüléseket okozva.

A borúlátó előrejelzés szerint különösen az ország gabonaellátásának biztonsága van veszélyben, miközben szakértők azon vitatkoznak, hogy fenn kell-e tartani a kínai szükségletekhez nélkülözhetetlen 120 millió hektárnyi szántóföld területet.

Jóllehet az Ázsiai Fejlesztési Bank becslései szerint a talajerózió 2000-ig mintegy 400 milliárd jüan (13.580 milliárd forint) kárt okozott, a kínai kormány erre a célra 2004-ig évente mindössze 1,63 milliárd jüant (55 milliárd forintot) különített el.

Finanszírozási problémák miatt a talajerózió sújtotta járások közül kevesebb, mint 200 helyen kezdődhettek csak el a helyreállítási munkálatok. A vidéki földterületek ésszerűtlen felhasználása okozta gyors urbanizáció az egyik legfőbb oka annak, hogy a talajerózió megfékezését célzó törekvések eredménytelenek voltak.

Miközben Peking felgyorsította az erdők és a füves területek növelését, illetve védelmét célzó intézkedéseit, a talajerózió kordában tartása a hatalmas vidékfejlesztési projektek, a bányászat, valamint a lejtős termőföldek védelme miatt háttérbe szorult - mondta O Csing-ping (E Jingping) miniszterhelyettes. Hozzátette, hogy a legagresszívabb földművelés a Jangce folyó felső szakaszán, Kína észak- és délnyugati területein zajlik.

A Loess-fennsíkon 1 kilogramm gabona termesztése közel 60 kilogramm föld vesztét okozza - hangsúlyozta a miniszterhelyettes.

Szakemberek szerint a talajerózió elleni hathatós fellépés legnagyobb gátja az, hogy legalább négy kormányzati hivatal, a Vízgazdálkodási-, Mezőgazdasági-, Föld és Természeti Erőforrásügyi Minisztérium, és az Állami Erdészeti Hivatal foglalkozik a kérdéssel. A koordináció hiánya és a korlátozott anyagi források elosztása miatti viták akadályozzák a munkát.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések