ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A Tiszát ért cianidszennyezésre emlékeztek Szolnokon

A Tiszát 2000-ben ért cianidszennyezés, az általa okozott ökológiai katasztrófa, és a károk felszámolására indított sikeres küzdelem történetét, eseményeit idézték fel a folyó élővilágának emléknapján, hétfőn Szolnokon.
Létrehozva: 2009. február 2., 14:03 | Utoljára frissítve: 2009. február 2., 14:05
nyomtat küld

Nagy Gyula, a Közép-Tisza-vidéki Horgászegyesületek Szövetségének ügyvezető igazgatója beszédében a károk nagyságát érzékeltetve elmondta: a folyón levonuló, és a határérteket messze meghaladó cianidszennyezés 156 tonna hal pusztulásával járt, a Tisza vizét és partját sok helyen döglött állatok sokasága csúfította. Kétszer is harmadfokú kárelhárítási készültséget kellett életbe léptetni, míg a vízügyi igazgatóság különböző műszaki beavatkozásokkal, többek között a kiskörei tározótó duzzasztásával próbálta az ökológiai katasztrófa mértékét csökkenteni.

A szakember kitért arra, félő volt, hogy a szennyezés az egész tiszai táplálékláncot megsemmisíti, szerencsére ez a Tisza önmagát megújító ereje miatt nem következett be. Emlékeztetett rá: a szakminisztérium közel féléves halászati tilalmat rendelt el a folyóra, komoly anyagi veszteséget okozva ezzel az e tevékenységgel foglalkozó vállalkozásoknak.

Szabó István alpolgármester azt emelte ki, hogy a folyó hazai szakaszán talán egyetlen település sem kapcsolódik olyan erősen a Tiszához, mint Szolnok. Így érhető, hogy lakói aggódtak leginkább a folyó sorsáért, amely az ivóvizet is biztosítja a 80 ezres lélekszámú város számára.

A megemlékezés résztvevői nevében ezután egy virágokkal díszített koszorút helyeztek a vízre, hogy így üdvözöljék az azóta életerejét visszanyert Tiszát.

***

Romániában 2000. január 30-án 25-30 méteres szélességben átszakadt az aranymosást végző nagybányai Aurul román-ausztráliai bányaipari vállalat Zazar melletti ipari derítőjének gátja. A becslések szerint 100 ezer köbméter cianid- és nehézfémtartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, ahonnan a Szamosba és a Tiszába
került.

A környezeti katasztrófa Magyarországon mintegy másfél millió embert veszélyeztetett, tömeges halpusztulást okozott, és ezer, halászattal vagy vízparti turizmussal foglalkozó ember megélhetését tette bizonytalanná. A part menti települések közül Szolnok különösen nagy veszélyhelyzetben volt, miután az ivóvizéül szolgáló nyersvizet a Tiszából nyeri.

Az Országgyűlés február elsejét a 2000 júniusában hozott határozatával nyilvánította a Tisza élővilágának emléknapjává.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések