ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az EP és az illegális foglalkoztatók

Az Európai Parlament a következő plenárisra halasztotta a véső döntést az illegális bevándorlókat foglalkoztató munkaadók szankcionálásáról szóló irányelvről.
Létrehozva: 2009. február 5., 12:00 | Utoljára frissítve: 2009. február 5., 12:01
nyomtat küld

A kérdéses irányelv büntetne minden olyan munkaadót, aki az unióban illegálisan tartózkodó munkavállalót alkalmaz, és a legsúlyosabb esetekben büntetőjogi felelősségre is vonnák őket. A fővállalkozók szintén felelősek lennének alvállalkozóik illegális tevékenységéért.

A képviselők a tagnapi ülésen (2008. február 4.) csak a módosító indítványokról szavaztak, a végszavazást az irányelvről szóló jelentést jegyző képviselő kérésére halasztották el. A képviselő egy nyilatkozatot szeretne a jogszabályhoz csatoltatni, amely szerint az EP és a Tanács kijelentik, hogy az irányelv 9. cikkelyében szereplő, az alvállalkozók megbízására vonatkozó előírások nem zárják ki, hogy a jövőben újabb szabályozást fogadjanak el az alvállalkozók felelősségéről. A cseh elnökség képviselője a Tanács nevében azt mondta, egy ilyen nyilatkozat elfogadása előtt konzultálnia kell a tagállamokkal.

Brüsszeli becslések szerint jelenleg mintegy 4-8 millió bevándorló dolgozik az Európai Unióban megfelelő papírok nélkül, és számuk évente félmillióval nő. Az elfogadott jogszabály értelmében a papírok nélküli munkásokat foglalkoztató munkaadóknak kell állnia a bevándorló hazatérési költségeit, valamint be nem fizetett adóit és járulékait. Az irányelv lehetőséget teremt a munkavállalók papírjainak beszerzésére és legális továbbfoglalkoztatására is. Az irányelv elsősorban az építőipart, a mezőgazdaságot, valamint a szállodaipart és a vendéglátást érinti, mely területeken gyakran foglalkoztatnak "feketén" munkavállalókat.

Bírság, az elmaradt bérek kifizetése és eltiltás legfeljebb öt évre a hazai és uniós tenderektől, illetve állami támogatásoktól: ezeket a minimálisan kötelező büntetési tételeket írná elő az egész unióban egységesen az irányelv az olyan munkavállalókra, akik illegálisan az EU-ban tartózkodókat alkalmaznak - áll a jelentésben. Büntetőjogi szankciók alkalmazására többek között akkor van mód, ha a munkaadó súlyosan kihasználta a munkavállaló kiszolgáltatottságát, vagy az emberkereskedelem gyanúja merül fel. A kihasznált munkavállalók ilyen esetekben ideiglenes tartózkodási engedély birtokában az Európai Unió területén perbe foghatják a munkaadójukat a ki nem fizetett munkabér megszerzése érdekében.

A szabályokat megszegő munkaadónak automatikusan vissza kell fizetnie az előző évben kapott támogatásokat, a fizetendő bírság összege pedig az illegális alkalmazottak számával arányosan nőne - olvasható a jelentésben. A jogszabálytervezet szerint a bért a munkaadónak az adóval és járulékokkal együtt kell kifizetnie, azaz úgy, mintha a munkavállalót legálisan alkalmazta volna, és automatikusan, azaz külön hatósági fellépés nélkül. Adott esetben pedig a munkavállaló hazatérésének költségeit is fedeznie kell.

A jelentés szerint a tagállamoknak lehetővé kell tenniük, hogy - az általuk kijelölt szervezeteken vagy érdekképviseleti szerveken keresztül - az illegálisan tartózkodók panaszt tehessenek a munkaadó ellen, és a munkaadót felelősségre lehessen vonni bíróság előtt. Az együttműködésért cserébe a munkavállalók akár ideiglenes tartózkodási engedélyt is kaphatnának.

Az irányelvtervezet szerint abban az esetben, ha az illegálisan alkalmazó munkaadó csak alvállalkozó, a fővállalkozót is felelősségre lehetne vonni, különösen akkor, ha bizonyítható, hogy tudott alvállalkozója illegális tevékenységéről. Az EP a jogszabályt megszegő munkaadók listáját nyilvánosságra is hozná.

Az EP hatékony és rendszeres ellenőrzéseket vár a tagállamoktól. Emellett a képviselők szerint a tagállamoknak kötelezniük kellene a munkaadókat arra, hogy igazolják, munkavállalójuk harmadik ország állampolgára, és mutassák be érvényes tartózkodási engedélyét. Ezen felül minden harmadik országból érkező munkavállaló felvételekor tájékoztatniuk kellene a nemzeti hatóságokat - így a jelentés.

Az irányelvtervezet az illegális bevándorlók visszatérítéséről szóló, a parlament által 2008 júniusában, valamint a magasan képzett külföldiek számára adandó kék kártyáról szóló, 2008 novemberében elfogadott irányelveket egészíti majd ki. Célja az illegális bevándorlás elleni küzdelem és a legális bevándorlás ösztönzése.

(euvonal)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések