ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Energia szennyvízből

Félmillió ember szennyvizéből keletkező biogázból állít elő energiát az Észak-pesti Szennyvíztisztító Telep. A 2,2 milliárdos beruházással tegnap átadott üzem így önfenntartóvá válik. A 6 év alatt megtérülő fejlesztéssel csökken a CO2 kibocsájtás.
Létrehozva: 2009. február 6., 08:46 | Utoljára frissítve: 2009. február 6., 08:47
nyomtat küld

Palkó György a Fővárosi Csatornázási Művek vezérigazgatója a főváros szakhatóságai képviselőinek jelenlétében tegnap felavatta az Észak-pesti Szennyvíztisztító Telep hatalmas biogáz- és energiatermelő beruházását. Az alternatív energiaforrásnak köszönhetően a szennyvízből annyi áram keletkezik, amennyi elegendő a telep ellátására.

A Fővárosi Csatornázási Művek saját beruházásában 2007-ben kezdődött a kétmilliárd forintot is meghaladó környezetvédelmi és bioenergetikai fejlesztés. A próbaüzem 2008. július 1-jén indult. Az energiatakarékos és környezetbarát beruházás segítségével nemcsak csökkenthető a szennyvíziszap mennyisége, hanem jelentős mennyiségű biogáz termelhető és hasznosítható az iszap szervesanyag-tartalmából.

A 2,2 milliárd forintos fejlesztés a Dél-pesti Szennyvíztisztító Telep mintájára és annak tapasztalataira támaszkodva készült el. Az észak-pesti telepre érkező napi kb. 200 ezer m3 szennyvíz hasznosításával, évente további 100 ezer m3 szennyvíziszapból lesz megújuló energia. Az így nyert elektromos és hőenergia a telep óriási energiaszükségletét fogja fedezni, ezzel is kímélve az ország készleteit. A telep kb. egymillió lakos egyenértékű - félmillió lakos, és ugyanennyit kibocsájtó ipari - szennyvizet kezel. Palkó György szerint a beruházás kb. 6 év alatt térül meg, ami ekkora léptékben nagyon jónak számít.

Az "anaerob fermentáció" olyan szabályozott technológia, amelyben baktériumok végzik a szerves anyag lebontását oxigénmentes környezetben, ideális hőmérsékleten, megfelelő átkeverés mellett. A szerves anyag lebomlása több lépcsőben megy végbe. Ezek mindegyikét különböző baktérium-csoportok végzik. A szerves anyagok anaerob lebomlása során széndioxid, metán és víz keletkezik.
E technológia fő előnyei:
o az iszap szervesanyag-tartalma és mennyisége csökken;
o javul az iszap vízteleníthetősége;
o biogáz termelődik, s ebből áramot lehet nyerni;
o olyan anyagokat is tud fogadni a telep, amely növeli a gáztermelést;
o csökken a fertőzésveszély.

Az Észak-pesti Szennyvíztisztító Telepen lévő létesítmény az iszapkezelés meglévő rendszerébe integrálódik. A rothasztó tornyok megtáplálása a 6 %-os sűrített iszap tartályból történik. A meglévő iszapkezelő csarnokban helyezték el a sűrített iszap továbbítására szolgáló Netzsch típusú excenter csigaszivattyúkat. A 2 db, egyenként 12,000 m3 térfogatú "iker"-torony iszapkezelő kapacitása 72 tonna iszap szárazanyag/nap.
A rothasztók ikerelrendezésben épültek, a köztük elhelyezkedő technológiai gépházhoz és lépcsőházhoz képest szimmetrikusan. Belső átmérőjük 29 méter, teljes szerkezeti magasságuk 25,5 méter, ebből a terepszint feletti rész 19 méter. A tornyok a technológiai és szerkezeti szempontból az optimumhoz képest alacsonyabbak, szélesebbek, mivel az építési hatóságok csak ezzel a feltétellel járultak hozzá a létesítéshez.

A rothasztókban a mezofil technológiára jellemző 35° C körüli a hőmérséklet. A felszálló gázbuborékok turbulenciákat hoznak létre, és ezáltal intenzív kapcsolat alakul ki a baktériumok és az alapanyag között. Itt 20 napig tartózkodnak a szerves anyagok. A szerves anyag lebontás hatásfoka 50 % felett várható. A kirothasztott iszap egy 1,500 m3-es tároló tartályba jut, innen pedig visszakerül a meglévő iszapkezelő épületbe. Az iszaptároló tartály egy 1,000 m3/óra kapacitású biofilterhez csatlakozik.

A rothasztó tornyok gázdómjából elvezetett biogázt először egy kavicsszűrőn tisztítják, majd ún. "vizes biológiai" eljárással kéntelenítik. A kéntelenített gáz egy 2,500 m3 térfogatú átmeneti tárolóba kerül. A gáztárolókból a felhasználókhoz áramló gáz nyomása nyomásfokozó fúvók segítségével a szükséges nyomásra emelkedik. Ezután következik a biogáz kerámia szűrős finomtisztítása. Végül a keletkezett gáz egy részét két darab, egyenként 1,350 kW hasznos teljesítményű kazánban égetik el. A termelt hőt az iszap/víz hőcserélő melegvizéhez, illetve áramtermelő turbinák meghajtásához használják fel: a tömberőmű elektromos teljesítménye 835 kW, hőteljesítménye 997 kW. Így a termelt villamos energia 20,000 kW/nap.

A telepen már korábban is jelentős környezetvédelmi fejlesztések történtek. A szaghatások megelőzése érdekében, bioszűrőkön keresztül napi 2 millió m3 levegőt tisztítanak meg, jelentősen kímélve ezzel az észak-pesti régió levegőjét. A mostani, környezetvédelmi szempontból óriási beruházás még be sem fejeződött, mikor már megkezdődött a Világbank támogatásával, a Fővárosi Önkormányzat beruházásában a következő hatalmas fejlesztés, a szennyvíztisztítási technológia harmadik fokozata, a tápanyag-eltávolítás kiépítése. A 2010-ben elkészülő beruházásnak köszönhetően a Dunába vezetett tisztított víz minősége jelentősen javul.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések