|
|
|
|
Nem válhat egy kérdés sem az energiabiztonság túszává
|
Dmitrij Medvegyev elnökkel és Vlagyimir Putyin kormányfővel tárgyal pénteken Moszkvában az Európai Unió bizottságának küldöttsége. José Manuel Barroso bizottsági elnököt elkíséri az orosz fővárosba kilenc uniós biztos is. |
Hasonló körben legutóbb három éve találkozott Oroszország és az EU vezetése, s az európai gázszállítások leállításához vezető, januári orosz-ukrán gázháború óta ez lesz az első csúcsszintű személyes találkozás. Az orosz fél egyik fő célja a megbeszéléseken az energiacharta módosításának elérése: Moszkva a charta olyan értelmű módosítására törekszik, hogy lehetővé váljon a Gazprom számára az európai energetikai vállalatokban való részesedés, s cserébe hozzáférést biztosítana az európai partnereknek az orosz lelőhelyekhez. Moszkva azt is szeretné elérni, hogy orosz és uniós részvétellel létrehozandó konzorcium ellenőrzése alá kerüljön Ukrajna gázszállítási rendszere. Medvegyev elnök a kétoldalú kapcsolatok helyzete mellett az új európai biztonsági architektúra kiépítésével összefüggő kérdéseket is meg szándékozik vitatni az EU vezetőivel.
A fő nézeteltérések szakértők szerint az energiacharta mellett a NATO keleti bővítésével és a kétoldalú partnerségi szerződés kidolgozásával állnak kapcsolatban, s e kérdésekben az unió tagállamainak nézetei nem egységesek. Szergej Prihogyko, az orosz elnök tanácsadója elmondta, hogy a pénteki találkozó megszervezését Barroso javasolta Medvegyevnek az Oroszország-EU-csúcson, Cannes-ban. Prihogyko közlése szerint a középpontban a gazdasági-kereskedelmi együttműködés, a válság és következményei, a G20-ak londoni csúcsértekezletének előkészítése és "az Ukrajna által kiváltott gázválság fényében" az energiabiztonság kérdései állnak majd.
A tanácsadó szerint Moszkva megérti, hogy az unió a januári események nyomán szeretne biztosítékokat kapni az orosz fél magatartásának kiszámíthatóságára nézve, s Moszkva kész ilyen garanciát adni. Emellett azt kívánja demonstrálni a találkozón, hogy nyílt, pragmatikus és kedvező kapcsolatokra törekszik az unióval, és impulzust szándékozik adni a párbeszédnek, amely "nem válhat egyetlen kérdés, a valóban nagyon fontos energiabiztonság túszává". Prihogyko kijelentette: igen széles területen van szükség együttműködésre a légi közlekedéstől a környezetvédelmen, a mezőgazdaságon és a növényegészségügyön, a meteorológián át egészen az oktatásig. Az EU-bizottság tagjaival találkozó orosz kormányküldöttség élén Valgyimir Putyin áll, s tagjai a gazdasági szempontból legfontosabb tárcák vezetői.
A tervek szerint az uniós biztosok külön megbeszéléseket is folytatnak a területükkel foglalkozó orosz miniszterekkel. Az EU-t Oroszország egyik legfontosabb politikai és gazdasági partnerének tekinti. A tavalyi év első kilenc hónapjában a kölcsönös áruforgalom 357,7 milliárd dollárt tett ki az előző egész évi 284 milliárd dollár után. Az EU-ba megy az orosz export mintegy fele, és onnan érkezik az Oroszországban beruházott tőke több mint 80 százaléka. Oroszország az uniós importban Kína és az Egyesült Államok után a harmadik helyen, az exportban a negyedik helyen áll: az orosz export értéke tavaly az első kilenc hónapban 251 milliárd dollár, az orosz import 107 milliárd dollárt volt.
(mno.hu)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|