ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Európában is terjed a protekcionizmus gondolata

Keményen megfeddte a francia államfőt a Tanács soros elnöki tisztét betöltő Csehország miniszterelnöke, amiért protekcionista feltételekhez kötötte az autóipar megsegítését csütörtök esti tévéinterjújában.
Létrehozva: 2009. február 9., 12:22 | Utoljára frissítve: 2009. február 9., 12:39
nyomtat küld

A saját ipar illetve a belföldi munkahelyek védelmének gondolata azonban az elmúlt napokban Olaszországban és Nagy-Britanniában is látványosan előtérbe került.

Két kisebbfajta diplomáciai botrányt is kavart csütörtök esti televíziós fellépésével Nicolas Sarkozy köztársasági elnök. A cseh kormányfő pénteken részben a Tanács soros elnöksége nevében, részben megsértett cseh politikusként utasította vissza azt a felvetést, hogy a francia autógyáraknak francia földön kell tartaniuk termelésüket, sőt, akár haza is kell hozniuk korábban kitelepített tevékenységeiket, amennyiben a francia államtól kívánnak segítséget kapni a szektort sújtó mély válság idején. "Ha pénzt adunk az autógyáraknak a szerkezetátalakításra, akkor ezt nem azért tesszük, hogy utána azt lássuk, kivisznek egy gyárat Csehországba vagy máshová" - mondta a francia államfő. "Le akarjuk állítani a gyárak külföldre való áttelepülését, sőt, ha lehetséges, azt akarjuk, hogy hozzák azokat vissza" - tette hozzá.

"Cseh miniszterelnökként nem értem azt az érvelést, hogy indokolhatatlan a cseh autógyárak számára, ha Csehországban gyártanak autókat a francia piacra. Véleményem szerint ez teljesen jogszerű és önkéntes döntés ezen autógyárak részéről, ráadásul az egységes európai belső piac egyik elvének megvalósítása. Ezeknek az elveknek a megőrzése nem csak Csehország érdeke, hanem minden tagállam kohéziójának előfeltétele is" - szögezte le nyilatkozatában Mirek Topolánek cseh miniszterelnök. Csehországban a GDP 18 százaléka az autóiparból származik, s a francia gyártók a legnagyobb külföldi beruházók közé tartoznak.

"Az Európai Tanács elnökeként komoly kétségeim vannak a vállalati menedzsment politikai befolyásolását és a szabad verseny szabályainak megsértését illetően. Éppen emiatt választotta a cseh elnökség mottójául azt, hogy 'Európa határok nélkül'. A pénzügyi válságnak a protekcionizmus bevezetésére való felhasználása lelassítja és fenyegeti az európai gazdaság újjáéledését, akárcsak a fogyasztói és a befektetői bizalmat. A francia elnök védeni akarja országa érdekeit, én pedig, mint cseh miniszterelnök és az Európai Tanács elnöke, védeni fogom azt a szabályt, hogy mindenkire ugyanazok a szabályok vonatkoznak" - olvasható Topolánek nyilatkozatában.

A francia államfő megjegyzésével kapcsolatban a szlovák kormány is találva érezhette magát, mert Lubomir Jahnátek gazdasági miniszter is nyilatkozott azokkal kapcsolatban. Szerinte Sarkozy szavai "kontraproduktívak". "Nagyon rossz lenne, ha EU-tagállamok egymás ellen protekcionista intézkedéseket kezdenének el bevezetni" - közölte Jahnátek.

(bruxinfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések