ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A szerződéses dolgozókat fenyegeti leginkább a válság

A dolgozók közül a meghatározott idejű szerződéssel foglalkoztatottakat, a cégek közül pedig a kis- és középvállalatokat érinti leginkább a gazdasági válság - derül ki az Európai Szakszervezetek Kutatási, Oktatási, Egészségügyi és Biztonsági Intézetének (ETUI-REHS) friss elemzéséből.
Létrehozva: 2009. február 9., 12:31
nyomtat küld

A gazdasági válság nyomán csökkenő keresletre reagálva a vállalatok széles skálán keresnek válaszokat a kollektív szerződésben meglévő rugalmasság kihasználásától a különleges munkaerőpiaci intézkedések bevetéséig, amelyeket a kormányok munkanélkülségi kereteiből finanszíroznak.

A krízis fokozódása nyomán alapvetően két fő csoportra oszthatók a vállalatok által bevetett eszközök: az egyik tábor a vállalaton belül a kollektív szerződés diktálta keretekben lévő rugalmassággal igyekszik túlélni a nehéz időszakot, míg a másik csoport az adott jogi keretek közt keresi a lehetőségeit, például a rövidített munkaidők bevezetésében - derül ki az Európai Szakszervezetek Kutatási, Oktatási, Egészségügyi és Biztonsági Intézetének (ETUI-REHS) elemzéséből. A szakértők szerint amennyiben a dolgozókat több szintű kollektív szerződés köti a céghez, az számottevően hozzájárul egy átfogó, az egész vállalatra kiterjedő rugalmas feltételrendszer kidolgozásához, amellyel a rövidtávú kihívásokat sokkal jobban képesek leküzdeni.

A tanulmány szerzői szerint azokban az országokban, ahol létezik célzott foglalkoztatás-politikai szabályozás, amely segíti a változó piaci körülményekhez történő alkalmazkodást, - mint a kevesebb munkaóra vagy a hosszabb pihenőidők engedélyezése - lehetővé teszi rövid távon az alkalmazásukat, ezáltal jelentős mennyiségű munkahelyet óvva meg a megszűnéstől.

Számos tagállamban, ahol kollektív szerződés védi a dolgozókat és állami támogatás is segíti a vállalatok túlélését, a rövidebb munkaidő nyomán kieső összegek egészét vagy egy részét fedezi az állam. Ebből a szempontból a német dolgozók helyzete a legjobb, de a francia, belga és holland munkásoknak is folyósítanak hasonló kiegészítő pénzeket, igaz az utóbbi két államban nem a teljes eredeti bérezésüknek megfelelően történik a kompenzáció.

Ott, ahol a rövidtávú munkaszerződésekre is kiterjed a munkaerő piaci szabályozás - amelyet eredetileg az idénymunkásokra az építőiparban dolgozókra és a más különlegesen foglalkoztatottakra találtak ki - ennek az eszköznek igyekeznek kiterjeszteni az időtartalmát, igénybevételi lehetőségeit és az ezen keresztül folyósítható összegek nagyságát, melynek nyomán a dolgozók sokkal nagyobb hányadát képes megóvni.

A francia és a német szakszervezetek nyomására ráadásul a rövidtávú munkaszerződés hatályát a határozott idejű szerződéssel foglalkoztatottakra is kiterjesztették.

(bruxinfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések