ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Munkahelyeket teremt az emberek vándorlása

Az ésszerű protekcionizmus eszköztárába sorolta Őry Csaba néppárti európai parlamenti képviselő azokat a nemzeti intézkedéseket, amelyek harmadik országokból, azaz az EU-n kívülről érkezett munkavállalókra vonatkoznak.
Létrehozva: 2009. február 13., 10:23
nyomtat küld

Uniós állampolgárt nem érhet hátrány nem uniós állampolgárral szemben - mondta a Népszabadságnak a foglalkoztatási ügyek szakértője, aki a jövő évi uniós költségvetés prioritásainak kialakításában jelentéstevői minőségben kapott beleszólási lehetőséget. Hozzátette azonban, ha egyes tagországok haza kívánják küldeni a külföldről érkezett munkavállalókat, az a válság keltette félelem közepette még érthető is, ám ezzel az eszközzel is csínján kellene bánni, hiszen ezekre az emberekre szükség lesz, ha túljutunk a krízis nehezén.

Más a helyzet az EU-ban. Nemrégiben Nagy-Britanniában kezdődtek sztrájkok az olajiparban olasz szakemberek foglalkoztatása ellen, ám Őry is megerősíti: az unióban az egyik legnagyobb érték a munkaerő szabad mozgása. Felmérések, kutatások bizonyítják, hogy ennek az elvnek az érvényesítése pozitív hatással van a munkaerőpiacra, növeli a munkahelyek számát, használ a gazdaságnak.

Minden tapasztalat azt mutatja, hogy például Nagy-Britannia a lengyel, a magyar, a szlovák munkavállalók beáramlása nyomán erősítette a gazdaságát, több új munkahelyet hozott létre a brit állampolgárok számára is. Más kérdés, hogy a válsághelyzet erősíti az előítéleteket, a félelmeket, s a kormányok ilyenkor nem tudják megmagyarázni, miért dolgozhat külföldi - uniós vagy nem uniós munkavállaló -, s miért nem kap munkát az állampolgár.

Őry Csaba arra számít, hogy például a magyar munkavállalókkal szemben az unióban még érvényben lévő korlátozások meghosszabbítását fogja kérni egy-két tagállam. S azok az országok, amelyek nyertesei voltak a szabad munkavállalásnak - mint Nagy-Britannia vagy Írország -, megpróbálnak majd bezárkózni. Már most is láthatók protekcionista lépések, s ezeket nehéz elítélni.

Az unió nem elég erős, nem tud igazán hatékony együttes fellépést kikényszeríteni, ezért a kormányok a saját választópolgáraikat fogják védeni. Mindinkább ezt látjuk az egész unióban. A válság elégtelen kezelése, az unió "gyengesége" befelé fordulásra, elzárkózásra kényszeríti a tagországokat. Ez egyáltalán nem kedvező fejlemény, de remélhetően a válságnak csupán kísérőjelensége marad - jegyezte meg Őry Csaba.

(Népszabadság)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések