ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Több száz évre is elegendő Magyarország szénkészlete

Napjainkban, amikor Európa az évenként ismétlődő, orosz-ukrán "ki zárta el a csapot" vita szenvedője, Magyarországon is felvetődik a kérdés: valóban olyan szegények vagyunk, hogy ilyen mértékű energiafüggőségben kell élnünk?
Létrehozva: 2009. február 13., 14:08 | Utoljára frissítve: 2009. február 13., 14:10
nyomtat küld

Többen állítják, hazánk ásványi nyersanyagokban szegény ország, adottságaink kedvezőtlenek. Ez az állítás alapvetően a hiányos tájékozottságból fakad.

Hazánk villamosenergia-felhasználásának forrását 2007-ben 35,9 százalékban szénhidrogénből, 33,4 százalékban atomenergiából és 9,1 százalékban az importból fedeztük. A szén szerepe csökkenő mértékű, 16,6 százalékra tehető, holott jelentős szénkészletünk van. Ezzel szemben az ország szénhidrogénkészletei kifogyóban vannak. A felhasználható ipari szénmennyiség legnagyobb hányada lignit, de feketekőszénből és barnaszénből is számottevő készleteink vannak. Egyes szakemberek becslése szerint ha Magyarországon kizárólag szénbázison állítanánk elő a jövőben a villamos energiát, szénkészleteink akkor is több száz évre elegendők lennének. A jövőbeli szénhasznosítás azonban nem a szokványos széntüzelés újjáélesztését jelenti, hanem a "tiszta szén technológia" bevezetését.

A múlt század hatvanas éveitől kezdve a magyar bányászatot szisztematikusan leépítették. A meglévő széntüzeléses erőműveink jelentős részét olaj- és gáztüzelésűre állították át. A kormányzat a mélyműveléses szénbányászatot és a vájárképzést teljesen felszámolta, a mérnökképzést részlegesen leállította. A lakosság - politikai és gazdasági ösztönzésre - csaknem teljes mértékben átállt a szén- és fatüzelésről a földgázra.

A kutatók a Föld egészének energiahordozó-készletét kőolajból 43-67 évre, földgázból 64-150 évre, kőszén és lignit esetében legalább kétszáz évre tartják elegendőnek. Egyértelmű tehát, hogy nemcsak hazánk, hanem az egész világ energiabázis-váltás előtt áll.

Egy másik energiabázis azonban új, lényegében az eddigitől eltérő ismeretekkel bíró szakembereket igényel. A vájárképzés újraindítása után a magyar felsőoktatás képes lehet arra, hogy olyan, a bányászatban versenyképes mérnököket bocsásson ki, akiknek megfelelő szintű ismereteik vannak a modern szénbányászati eljárásokról.

Energiafüggőségünk fokozott mérséklésére megvannak tehát a megfelelő nyersanyagbeli adottságaink. A szükséges szellemi tőke is megvan, utánpótlása biztosítható. Csupán a célratörő fejlesztési irányok kijelölése és a finanszírozásra vonatkozó döntés várat magára. Ez viszont már a politikusok dolga.


A szerző - Füst Antal - okleveles bányamérnök, az MTA doktora, c. egyetemi tanár, a Magyar Mérnöki Kamara tiszteletbeli tagja.

(magyarhirlap.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések