ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Év végére 10 százalékot érhet el az uniós munkanélküliség

Az év első hónapjában a korábbiaknál jóval élesebben reagált az európai uniós munkapiac a nemzetközi gazdasági válságra, és a következő hónapokban tovább romlik a helyzet, véli kedden kiadott foglalkoztatási jelentésében az Európai Bizottság. A brüsszeli testület jelezte, hogy ezentúl havi rendszerességgel adja ki foglalkoztatási figyelőjét.
Létrehozva: 2009. február 17., 18:45
nyomtat küld

A kiadvány nem a legrózsásabb képet festi a jelenlegi helyzetről és a kilátásokról. Emlékeztet arra, hogy legutóbbi általános gazdasági előrejelzésében a bizottság uniós összesítésben 3,5 millió munkahely elvesztését, azaz 1,6 százalékos foglalkoztatási hanyatlást valószínűsített, az átlagos munkanélküliség pedig a jövő év végére várakozása szerint 2,5 százalékponttal nő, azaz megközelíti majd a 10 százalékot. Decemberben átlagosan 7,4 százalékos volt az átlagos munkanélküliség az EU-ban, az EU statisztikai hivatalának legutóbbi összesítése szerint.

Bár a munkapiac hagyományosan lassan reagál az általános gazdasági helyzetre, a fáziskésés immár véget ért, és a következő hónapokban további éles visszaesés várható, amit az üzleti és fogyasztói bizalom csökkenése is egyértelművé tesz, áll az elemzésben. A bizottság szerint a válságjelenségek az elmúlt hónapokban bejelentett munkahelymegszűnések alapján eddig a gép- és autóipart, a pénzügyi szolgáltatások ágazatát, a közlekedést és egyes logisztikai szektorokat érintettek legmélyebben. Októbertől január végéig ezekben az ágazatokban több mint 100 ezer munkahely felszámolását döntötték el az EU-ban.

A kiadvány úgy értékelte, hogy elsőként a fiatal dolgozók, illetve az időszakos munkavállalók körét sújtotta legjobban a válság. A legnehezebb helyzetbe kerülők között lesznek azonban várhatóan a legidősebb dolgozók, a külföldiek és az alacsony jövedelmű háztartások is. Utóbbiak problémáit súlyosbítja, hogy a tavalyi második félévben jelentősen nőttek az élelmiszerárak, a lakhatási, valamint az energiaköltségek - tette hozzá a dokumentum.

A kiadvány adatai szerint idén várhatóan a balti államok, Írország, Spanyolország és Nagy-Britannia után Magyarországon csökken legnagyobb mértékben a foglalkoztatás, valamivel meghaladva az uniós átlagot is. Figyelmeztet a szöveg arra is, hogy más nagy tagállamokban, köztük Németországban is a helyzet gyorsabb romlása várható.

A jelentés számba veszi azt is, mit tesz az EU és tagországai a válság leküzdésére. Ezek között említi a decemberben kormányfői szinten is jóváhagyott nagyszabású gazdaságélénkítési tervet, amely elsősorban a munkahelyek megvédésre összpontosít, egyebek között infrastrukturális programok segítésével és a fogyasztás növelésének ösztönzésével. Módosították, rugalmasabbá tették a válság miatt a globalizáció negatív hatásainak könnyebb kivédésre létrehozott uniós pénzalap és az EU szociális alapjának szabályait is, hogy minél szélesebb körben hozzáférhetők legyenek. Májusban az EU soron kívüli csúcstalálkozón foglalkozik a válságnak a foglalkoztatásra tett hatásaival, illetve szociális következményeivel.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések