ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Schmitt Pál beszédének szó szerinti leirata

Létrehozva: 2009. február 20., 12:12
nyomtat küld

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Kérem, engedjék meg, hogy örömömet fejezzem ki ismét, hogy ilyen szép számmal részt vesznek a FIDESZ Magyar Polgári Szövetség programalkotó konferenciáján. Amint azt előre meghirdettük néhány héttel ezelőtt, úgy szeretnénk a programunkat majd a közvélemény elé tárni, hogy azt előzőleg támaszkodva a kollektív bölcsességre, tematikánként közösen megbeszéljük, felkért előadókat hallgatunk meg, lehetőséget adunk hozzászólásra, s úgy áll majd össze a FIDESZ Európa-programja.

Nos, a Magyarország többre képes sorozat eddigi állomása volt a Növekedés Európája, ezelőtt két héttel, most majd a Felelősség Európájáról esik szó, Felzárkózás Európa következik majd uniós források, regionális kohéziós támogatásának felhasználása kérdése, Vidék Európa. Értelemszerűen ez majd kezeli majd a közös agrárpolitikát is és a vidék támogatása kérdését, és az Összetartozás Európája címmel zárjuk majd a konferencia sorozatot, amikor nemzetpolitikai kisebbségi jogok az EU-ban, autonómiakérdés, ezeket járjuk majd körbe. Május 9-ére tervezzük majd, hogy a kész programot - hát így mondom egy jobb szó híján - egy nagygyűlésen bemutatjuk a nagyközönségnek. Mint ahogy ott lesznek fizikailag is bemutatva az egyébként már ismert képviselőtársaim, akik felkerültek a listára. Tehát ez négy évvel ezelőtt is így volt, és azt gondoltuk, hogy ezen a gyakorlaton nem változtatunk.

Most engedjék meg, hogy némi előszót mondjak a házigazda jogán, ha úgy tetszik, vagy azon a kötelességemen, hogy a lista vezetőjét személyemnek szánta a FIDESZ vezetése, hogy a Magyarország többre képes vitasorozatban most tehát a Felelősség Európájánál vagyunk. A Felelősség Európája persze a felelősség, most akkor tudományról fogunk beszélni, kutatásfejlesztés, energetika, környezetvédelem. Ez mind-mind valami olyasmi, hogy felelősséget vállalunk a következő generációért. Mondják mást szóval a fenntartható fejlődés kérdése.

Engedjék meg, hogy én itt idézzem az európai jelmondatot: 2009 a kreativitás és az innováció éve, így lett deklarálva. Minden év egyébként valamilyen mottót cipel a hátán. Az idei, tehát a kreativitás és az innováció éve az Európai Unióban. A jelmondata: "Képzelj, alkoss és újíts". Hát 180 évvel ezelőtt körülbelül ezt még szebben is kifejezte annak idején Kölcsey, amikor azt mondta: "Hass, alkoss és gyarapíts!". Ez pontosan 1831-ben volt. És az is visszhangzik, hogy ha a következő generációval való szolidaritást kell kimutatni, fenntartható fejlődésről beszélek, vagy akár oktatáskutatás, innováció, fejlesztési kérdések, akár energetika, vagy környezetvédelem, akkor Kölcsey megelőző sorai is érdekesek, amikor azt mondja: "Messze jövendővel komolyan vess össze jelenkort". Ez pont arra vonatkozik, ami a fenntartható fejlődés. Akkor nem így hívták. Kölcseynek maga sem gondolta, fogalma sem lehetett arról, hogy micsoda felelősség lesz valamikor, hogy egyáltalán a természet maradékát, azt, ami még maradt őrizzük és adjuk át egy messze jövendőbeli következő generációnak.

Mi magunk büszkék vagyunk arra, hogy újító nemzet vagyunk. Nagyon sok innen származó kiművelt emberfő van, akik elszármaztak sokszor és bánatosan mondjuk. És a mai konferencia, amikor arról beszélünk, hogy a Felelősség Európája, akkor pontosan erről lesz szó. Hogy képesek vagyunk-e menedzselni a tehetségeinket. Képesek vagyunk-e az új tudást olyan gazdagon adni a következő generációnak, mint ahogy azt mások teszik. Nem valami szép idézet ez tőlem, hogy beidézem, de hát az Európai Parlamentbe a Kulturális Oktatási Bizottság egyik alelnöke vagyok. Hogy az első 20 egyetem között a világon csak 2 van európai két angol hozzáteszem, az első 100 között egyáltalán nem említenek magyar egyetemet.

Lehet, hogy büszkék az oktatásunkra, tisztes erőfeszítések történnek, de ezzel együtt, ami a minőséget illeti, ott még finoman kifejezve van még mit csináljunk.

A kérdés az, hogy egyáltalán az Európai Unió tudja-e állni a versenyt a feltörekvő új térségekkel. A lisszaboni stratégia arról szól, hogy egy tudás alapú versenyképes társadalmat akarunk az Európai Unióból a közel jövőben, a belátható jövőben építeni, létrehozni. Márpedig, ha a tudás az alapja mindennek, akkor annak az alapja feltétlen az oktatáskutatás, a fejlesztés, az innováció, kreativitás, ezek a vezérszavak, amelyek nélkülözhetetlenek. Ha egyszer valóban elérünk oda, a lisszaboni stratégiáról beszélek, hogy tudás alapú, versenyképes lesz Európa a többi térséggel szemben.

Engedjék meg, hogy azt is megemlítsem, hogy a kreativitás az innováció nem működhet színvonalas oktatás és a kornak megfelelő kutató központok, oktatási intézmények és tehetséggondozás nélkül. Jó érzés ez mindannyiunk számára, bár a kérdés egy kicsit át lett politizálva és ezt én sajnálom. De ezzel együtt az mégis csak jó érzés, hogy a magyar tudomány elismerése az, a magyar innovációs kreatív elme elismerése az, hogy az európai innovációs és technológiai intézetek végül is a döntés hozók Magyarországnak adták. Nagy volt a versengés és itt van a kezünkben egy lehetőség, amivel remélem, hogy majd tudunk élni.

Magyarország nem bővelkedik természeti erőforrásokban, ezzel nem mondok semmi újat. Ahogy 80 évvel ezelőtt, majdnem 100 évvel ezelőtt, ezt felfedezték a japánok és a svájciak, ha semmim nincs, akkor marad mégiscsak az emberi tudás, az innováció és az invesztíció a szürkeállományban. És megtalálták azokat a kitörési pontokat, amik végül is sikerre vitték az ő gazdaságukat. Ezt csinálja most körülbelül 20 éve Írország, hogy elsősorban a szürke állományba ruház be és hát talán nekünk is ilyen példákat kellene a jövőben követni.

A mai konferenciánk címe ugyan Felelősség Európája, de aki végig hallgatja az előadásokat, majd hallja, hogy itt pontosan helye van a felelősségvállaláskor a környezet védelmének, illetve a biztonságos energia ellátásnak.

Hölgyeim és Uraim!

Tehát a téma tehát adott. Tudomány, kutatás, fejlesztés, energetika, környezetvédelem. Ezen a téren is be akarjuk és be fogjuk bizonyítani, hogy Magyarország többre képes.

Kérem engedjék meg, hogy bejelentsem, hogy a konferenciánkról élő közvetítést ad a www.fidesz.hu, ezenkívül jeltolmács is segíti a széles körű megértést. Bizonyos időkorlátaink vannak, de hát olyan gyakorlott előadóink vannak, hogy ők pontosan tudják, hogy mennyi időt szántak ránk és ők mennyit kívánnak ránk szánni. Egymásra. Majd a végén lehetőséget kívánunk adni Martonyi János összegző szavai után, hogy még Önök is szóljanak, vagy még előtte, hogy Önök is aktivizálják magukat és az előadókhoz kérdéseket tegyenek fel vagy hozzászólásokat tegyenek.

Tisztelettel felkérem Vizi E. Szilveszter akadémikust a Magyar Tudományos Akadémia volt elnökét előadásának megtartására.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések