ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Bokorovics Balázs beszédének szó szerint lierata

Létrehozva: 2009. február 20., 13:05
nyomtat küld

Jó napot kívánok, tisztelt Hölgyeim és Uraim, Bokorovics Balázs vagyok a PannErgy Nyrt. Igazgató Tanácsának az elnöke. A PannErgyről egy mondatot szeretnék szólni, mert nem marketingre jöttem.
A PannErgy az a cég, amely szeretné a Magyarországon kiváló geotermikus adottságokat kihasználni.
Az első slidot azt úgy gondolom már kiveséztük, hogy mik a problémák. Szerintem probléma a hosszú távú gondolkodás hiánya, a második probléma az energetikában a társadalmi pénzügyi normarendszere nem támogatja a hosszú távú gondolkodást. Egyoldalú energiafüggés komoly fenyegetettség és ugyancsak mindig csak a gázfogyasztás csökkentésén mindig csak akkor gondolkozunk, hogy ha a gázcsapokat valaki elzárja. Eddig, ha jól emlékszem a legnagyobb szám, ami elhangzott az előadások folyamán az 270 milliárd forint volt, kutatásfejlesztésre. Itt feltennék egy slidot, hogy melyek a legnagyobb állami marketing kiadások, egy 600 milliárdos szám szerepel. Gáz- és távhő-támogatás, gáztározó feltöltés, csővezeték, illetve amit már hallottunk az előző előadásban, jó alacsony hatásfokkal fatüzelés. Ez annyira alacsony hatásfokerő az erőművekben a fatüzelés, vagy az úgynevezett biomassza égetés, hogy a saját kályhánkba valószínűleg elérnék a 70 százalékot is.

Következő: nyereséges lehet-e a zöldenergia. Itt azt gondolom, hogy mivel megtérül ezért nyereséges. Vannak rövidebb megtérülési idők, illetve vannak hosszabb megtérülési idők. Egy, az alsó mondat ugyan mit is jelent, ezt a GKM-nek a honlapjáról vettem le Magyarország megújuló energiaforrás felhasználásának növelése stratégiájából. Megújuló hő termelő projektek megtérülési ideje igen hosszú. Általában jóval meghaladja a tíz évet. Amennyiben viszont hét évnél rövidebb, azt meg nem akarjuk támogatni. Tehát az összes projektnek jó lenne, ha hét és tíz év közé esne, mert akkor ezt valószínűleg lehetne támogatni.

Következő, ugyancsak ebből a stratégiából, hogy mit is szeretnénk elérni 2020-ra. Ebből lehet látni azt a szép nagy zöld 70 százalékos arányt megújuló arány, ami biomasszából kívánjuk elérni. Nézzük meg, hogy mit szeretnénk. Bár igaz, a minisztérium honlapján a kormány álláspontját nem tükrözi ez a stratégia, de 13 százaléknyi zöldenergia fogyasztást vállaltunk a teljes energiafogyasztáson belül. Viszont én azt gondolom, hogy a biomassza súlya miatt a várható alapanyag..., ami azt jelenti, hogy az alapanyagot meg kell venni és ennek jelentősen mozog az ára. Ezért szerintem ez finanszírozhatatlan, tehát ez nem fog megvalósulni.

Lehetséges megoldások: én azt gondolom, hogy a valóban zöld energia forrásokat kellene támogatnunk, ebbe az első pontot képviseli, az hogy a klímaváltozás hatásának a mérséklése. Ez mit jelent? Igazán olyat kellene támogatnunk, ami nem jár emisszióval. Valami konverzióval, valami geotermia, valami szélerőmű, valami napenergia, ami zöldenergia forrásnak minősül. Ez után olyat kellene támogatni, ami egyoldalú gázfüggőséget csökkentik, hogy ezt meghallgattuk stratégiailag is. Úgy, hogy Magyarország nem adósodik el tovább. Tehát ezt zárt rendszerből kellene kinyerni erre a pénzt. És emellett szeretnénk teljesíteni az Európai Unió felé vállaló kötelezettséget.

Én azt gondolom, hogy a zöldenergia forrásokat, mi tartozik ebbe bele, beletartozik a napkollektor, a szélerőmű, a geotermia, ami hőszivattyú és nagymélységű geotermia, illetve a hulladékkonvertálás, amely nem jár emisszióval. A megtérülési idő 7 és 15 év között van ezeknek a zöldenergia termelési formáknak. A jelenlegi támogatási rendszert, ezt azért írtam ide fel, mert az egy tévhit, hogy a zöldenergiát mi nagyon támogatjuk, és nagyon-nagyon drága a zöld áram, ha már ennél járunk. Itt egy kötelező átvételi elektromos energiaár van érvényben, a jelenleg átlagosan 25,60 Ft. Ha azt megnézzük, hogy Magyarországon az iparvállalatok nagykereskedelmi áron ebben az évben mennyiért vettek villamos energiát, akkor azt pontosan tudjuk, hogy 22 és 28 forint között szól ez az érték. De mi támogatjuk a zöldenergiát és nagyon-nagyon drága. Illetve van a beruházási támogatás, ami jelen időszakban 2007-2013-as Európai Uniós támogatásból lehet nyerni, ami tényleg támogatásnak minősül. Ennek az állami forrásnak csekély a magyarországi állami forrása.

Támogatások iránya: ugye felsoroltam azokat a zöldenergia termelési módokat, amelyek szerintem csökkentik a gázfogyazstásunkat, a klímaváltozásnak a hatásait megint csak csökkentik, illetve megtérüléssel, rövid megtérülési idővel maximum 15 évvel rendelkeznek. Ezeket a számokat honnan vettem? Hát ugye a szélerőművek az egy korlát a 330 megawatt, időjárás függő, ezt tudjuk, hogy ez probléma. A geotermia, a Geotermia Szövetségnek anyagából egy pici redukcióval azt gondolom, hogy hőszivattyú oldalról egy 1000 megawatt hőpotenciát tudunk létrehozni. Nagymélységű vizes energiatermelésbe 200 megawatt elektromos, 800 megawatt hőt, illetve hulladékkonverzióval, ami ugyancsak nem emisszió, nincs hozzá misszió, nem jár emisszióval, mintegy 40 megawatt elektromos és 80 megawatt hőt tudnánk létrehozni 2020-ig. Ez ebben az esetben körülbelül 8 százalékot jelent a teljes zöldenergia termelés felhasználásba, amely ugye nem éri el a 13 százalékot. De azt én elmondtam, hogy miért nem hiszek benne, hogy ezt el fogjuk érni. Amennyiben a biomassza súlya ezt a 70 százalékot kellene elérnie.

Honnan jön ez a támogatás, vagy honnan jönne? Én azt gondolom, hogy ehhez, amit az előbb felrajzoltam, mintegy 150-200 milliárd forint támogatás szükséges 12 év alatt vagy 11 éve alatt.

Az egyik része az adott, mert az EU mintegy 65 milliárddal támogatja a zöldenergia energia hatékonyság növelés témákat. A másik oldal 85-135 milliárd ez hiányzik. Igen hiányzik, de mivel a gázfelhasználásunkat csökkentjük, ezért csökkenteni lehet a gázár támogatást, illetve a táv hő támogatást. Ha csak azzal számolunk, hogy 2020-ban el tudnánk érni azt az 1880 megawatt hő beépített kapacitást, akkor mintegy 41 milliárd forinttal csökkenne ez a támogatási összeg, amit erre az állam elkölt. Akkor nem költené el, elköltené támogatásokra, hogy az a zöldenergia termelést támogassa. Jelen értéken 12 százalékos ...rátával számoltam, azért, mert most olyan 9 százalékon vannak az állampapír kamatok. Akkor 110 milliárd forintot jelentene. Tehát zárt a rendszer, ez rendelkezésre áll.

Összefoglalás: Mi hiányzik a cél eléréséhez? Potenciál az van, azt az előbb bemutattam, hogy geotermia, naperőmű, napkollektor, szélerőmű, ezt mind meg tudjuk valósítani. Pénz is van, hiszen el tudtunk költeni 3 év alatt gázra, fatüzelésre 600 milliárd forintot, ez most 12 év alatt kellene elköltenünk 200 milliárd forintot, amelynek a forrásai rendelkezésre állnak.

A szomorúság az most következik. Sajnos ez a véleményünk.

Köszönöm szépen.

(fidesz.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések