ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Nem a bálnák tehetnek róla

Nem a nagy cetek okolhatóak a trópusi vizek halhiányáért - bizonyította be Kristin Kaschner, a freiburgi Albert-Ludwigs Egyetem Biológiai Intézetének tengerbiológusa.
Létrehozva: 2009. február 23., 11:05 | Utoljára frissítve: 2009. február 23., 11:16
nyomtat küld

 

Az utóbbi években Japán és más bálnavadász országok is többszörösen hangoztatták, hogy a cetek közvetlen konkurensei a halászatnak, és ők okolhatók a halállományok visszaeséséért és részleges összeomlásáért. A bálnavadászat szószólói gyakorta hozzák fel ezt az érvet, hogy megtizedelhessék a tengeri emlősöket.

"Épp a trópusi vizekben (Észak-Afrika körül és a Karib-tengerben) zárható ki biztosan, hogy a cetek elennék az ember elől a halakat", véli Kaschner. "Amerikai és kanadai kutatókkal együtt a meglévő adatok alapján megalkottuk a tengeri területek ökoszisztéma-modelljeit". Ezekkel a modellekkel szimulálták, hogy mi történne, ha az érintett ökoszisztémákban csökkennének a cetállományok. "Az összes nagytestű cet kiirtása a kereskedelem által hasznosított halállományok alig érzékelhető gyarapodásához vezetne csupán. Nyilvánvalóvá vált azonban, hogy a halgazdálkodás kis változtatásaival jelentősen megnövekednének a halállományok".

Az eredmény azért sem volt meglepő, mivel a szubtrópusi és trópusi vizekben hozzák világra a cetek a borjaikat, és csupán az egész évben elfogyasztott táplálékmennyiség egy tizedét szerzik be ott. A tanulmány elvileg arra hivatott, hogy rávilágítson arra, hogy Japán bálnavadászat mellett szóló érve ebben a régióban nem releváns.

A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a bálnavadászat egyszerűen nem nyújt megoldást a fejlődő országok komoly halászati problémáira. "Ezeket a problémákat nagyobb összefüggésekben kellene szemlélni, figyelembe véve olyan tényezőket, mint a helytelen helyi gazdálkodás, a trópusi vizek ipari országok által történő kizsákmányolása valamint az éghajlatváltozás hatásai", magyarázza a tengerbiológus. "Még a sarki vizekben, ahol a cetek táplálékuk nagy részét elfogyasztják, sem járulnak hozzá lényegében a halállományok csökkenéséhez. Ezt bizonyítja Peter Corkeron új tanulmánya a Biology Letters című szaklapban", mondta Kaschner.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések