ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A környezetvédelem az oka a háborúknak?

Miután az országokon belüli harcok 40 százaléka köthető a természeti erőforrások kiaknázásához, a béketeremtési erőfeszítéseknek erőteljesen a környezeti faktorokra kell összpontosítaniuk az ENSZ Környezetvédelmi Programjának pénteken kiadott közleménye szerint. "A konfliktustól a békéig - a természeti erőforrások és a környezet szerepe" címmel indult az ENSZ gyűlése Nairobiban február 16-án, ahol megegyezésre jutottak egy környezetvédelmi felmérésről Gázában, és egy nemzetközi szerződésről a higanyszennyezés témájában.
Létrehozva: 2009. február 23., 17:16
nyomtat küld

A konfliktusokról szóló riport, mely 14 esettanulmányt tartalmaz például afgán, darfuri, sierra leone-i és libériai eseményekről, azt állítja, hogy 1990 óta nem kevesebb, mint 18 erőszakos konfliktus történt a természeti erőforrások kihasználása miatt. A riport azt is megmutatja, hogy annak ellenére, hogy természeti erőforrásokhoz kapcsolható konfliktusok a következő öt évben már kétszer akkora valószínűséggel következhetnek be a korábbi évekhez képest, a békeszerződéseknek kevesebb, mint 25 százaléka foglalkozik relevánsan a kérdéssel.

Az erőforrások miatt kitört háborúk csak súlyosbodhatnak az elkövetkező évtizedekben, mivel a földi populáció folyamatosan növekszik, ezzel párhuzamosan az erőforrások iránti igény is nő, és az olyan további tényezők, mint a klímaváltozás, csak növelik a szárazságok és éhínségek bekövetkezési valószínűségét. Következményképp a riport egy komolyabb és átfogó környezetvédelemmel foglalkozó részt kér az ENSZ béketeremtési és korai figyelmeztető tevékenységén belül, valamint figyelmeztet, hogy óvatosabban kell a természeti erőforrásokat kiaknázni.

A higanyszennyezéssel kapcsolatban több, mint 140 ország képviselője értett egyet egyhangúlag abban, hogy tárgyalássorozatot kell elindítani egy nemzetközi szerződés megfogalmazására, így megteremtették a lehetőséget arra, hogy "felhívják a figyelmet egy komoly egészségkárosító anyagra, mely emberek százmillióinak veszélyezteti az életét" - olvasható az ENSZ sajtókiadványában.

Mialatt a szerződés szövegét véglegesítik, a kormányok megegyezése alapján megalakítják az önkéntes Globális Higany Társaságot, mely nagyobb lerakóhelyeket keresne a higannyal szennyezett hulladékoknak, valamint szorgalmazná az alkalmazásának csökkentését a hőmérőkben és más termékekben.

"Hiszem, hogy ez jelentős mértékben fogja növelni nem csak a kemikáliákról és az egészségről szóló agendák önbizalmát, de ennek köszönhetően korunk környezeti kihívásaival is könnyebben megbirkózhatunk majd, mint a biodiverzitás csökkenése és a klímaváltozás" - nyilatkozta Achim Steiner, a Környezetvédelmi Program igazgatója.

Az ENSZ szerint nagyjából 6000 tonna higany kerül a környezetbe évente a levegőn, vagy a folyókon keresztül, melyek segítségével ráadásul több ezer kilométert is utazhat, és ennek tudható be a tény, hogy ma minden emberben megtalálható bizonyos mennyiségben.

Más megegyezések mellett a környezetvédelmi miniszterek támogatták, hogy az ENSZ környezetvédelmi felmérést is folytasson Gázában, hogy tisztában lehessenek a nemrégiben lejátszódott harcok hatásával. Ezenkívül megegyeztek abban is, hogy csoportot alakítanak azzal a céllal, hogy tökéletesítsék a világ jelenlegi környezetvédelmi struktúráját, valamint eldöntötték, hogy még idén tartanak egy konferenciát a biodiverzitás csökkenésének témájában.

(kitekinto.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések