ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Változik az uniós támogatások szabályozása

Danuta Hübner regionális politikáért felelős biztos bejelentette: nagyobb rugalmasságot kaphatnak a tagállamok a strukturális alapok felhasználása tekintetében. A javaslatok értelmében a tagállamok négy strukturális alap forrásaihoz hosszabb ideig férhetnek hozzá, valamint a korábbinál ötször nagyobb mozgásteret kapnak forrás-átcsoportosításra.
Létrehozva: 2009. február 25., 15:15
nyomtat küld

Meghosszabbított határidő négy strukturális alapnál

A Bizottság felhívását követően a tagállamok a kohéziós politika keretében a 2000-2006-os időszakban támogatott 555 program közül 385 olyan program esetében kérték az elszámolhatósági időszak meghosszabbítását, amelyeknél a forrásokat még nem használták fel teljesen. A meghosszabbított elszámolhatósági időszak az akkor meglévő négy strukturális alapra vonatkozik: az Európai Regionális Fejlesztési Alapra (ERFA), az Európai Szociális Alapra (ESZA), az Európai Mezőgazdasági Orientációs és Garanciaalapra (EMOGA) és a Halászati Orientációs Pénzügyi Eszközre (HOPE).

A rugalmasság révén a tagállamok és régiók a gyakorlatban több projektet hajthatnak végre, illetve fejezhetnek be. A Bizottság arra ösztönzi őket, hogy a magas megtérülésű ágazatokra és intézkedésekre összpontosítsanak, mint például az energiahatékonyság javítását célzó beruházások, amelyek révén "zöld munkahelyek" jönnek létre és energiamegtakarítás érhető el, továbbá támogassák a tiszta technológiákat, hogy fellendítsék például az építőipart vagy az autógyártást.

Ötszörös rugalmasság

A Bizottság intézkedett annak érdekében is, hogy nagyobb rugalmasságot biztosítson a tagállamoknak és a régióknak a különböző prioritások közötti allokáció meghatározásában. Ezidáig az irányító hatóságoknak 2%-os rugalmassági mozgástér állt rendelkezésükre arra az esetre, ha forrásokat akartak átcsoportosítani az ún. "prioritási tengelyek" között, amelyek mentén az egyes kohéziós politikai operatív programok stratégiai kiadási területeit meghatározták. A Bizottság úgy döntött, hogy ötszörösére, 2-ről 10%-ra növeli a prioritások közötti átcsoportosítás lehetőségét. "Ez lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy fennmaradó forrásokat a legnagyobb hatást ígérő területekre összpontosítsák" - fűzte hozzá Hübner biztos.

Háttér

A Bizottság vizsgálja a közösségi beruházások növelésének és felgyorsításának, illetve a tagállamokba irányuló, következésképpen a strukturális alapok végső kedvezményezettjei részére történő kifizetések megkönnyítésének minden lehetséges eszközét. Ezzel összefüggésben egy sor jogszabályi és nem jogszabályi intézkedést fogadtak el, vagy kezdeményeztek mind az előző, mind a mostani (2007-2013) programozási időszak vonatkozásában.

A 2000-2006-os költségvetési időszakban összesen 257 milliárd EUR-t különítettek el a tagállamok számára. Eddig 225 milliárd EUR, azaz a teljes összeg 87,5 százalékának kifizetésére került sor. A tagállamok az ezen időszakhoz kapcsolódó kifizetéseiket 2009. június 30-ig teljesíthetik. A Kohéziós Alap terhére történő kifizetések határideje a 2000-2006-os időszakra vonatkozóan a legtöbb esetben 2010 vége.

(euvonal)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések