ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Topolánek: a nagyobb Európa erősebb Európát jelent

Az Európai Unió a legutóbbi bővítésekkel erősebb lett, és így jobban meg tud küzdeni a nemzetközi pénzügyi-gazdasági válsággal, mint erre a korábbi, szűkebb összetételében lett volna képes - jelentette ki Mirek Topolánek cseh kormányfő hétfőn Prágában, amikor megnyitotta az Európai Unió "Öt évvel a bővítés után" elnevezésű tanácskozását.
Létrehozva: 2009. március 2., 12:47
nyomtat küld

"A mai Európai Unió erősebb és nagyobb, s ez érvényes a gazdasági problémákat megoldó képességére is" - fejtette ki az EU soros elnöki tisztségét ellátó Csehország kormányfője. Az Európai Unió 2004. május 1-jén tíz új tagállammal bővült - köztük volt Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország is. 2007 januárjában csatlakozott a szervezethez Románia és Bulgária is.

Topolánek szerint a 27-ek bővítéssel kapcsolatos legfőbb problémáját "a közös piac be nem fejezett liberalizációja alkotja". Rámutatott: a kelet-európaiak számára az EU-hoz való csatlakozás "hatalmas ugrás" volt. "Míg a régi tagállamok lakosainak több évtizedük volt arra, hogy elsajátítsák a közös európai értékrendet, addig a keletieknek mindössze néhány év" - mutatott rá Topolánek.

A cseh kormányfő azt állította, hogy a bővítés mind a régi tagállamoknak, mind az újaknak hasznot, nyereséget hozott. Megerősödtek a helyi cégek, nőtt a munka termelékenysége, megnyíltak a piacok, új beruházási alkalmak teremtődtek - sorolta a sikereket. "A nagyobb Európa erősebb Európát jelent" - hangsúlyozta Topolánek. Leszögezte: az új Európa nem az intézményeken, hanem a közös értékeken alapszik.

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke szerint az EU új tagállamai megerősítették az európai piacot, és nagyobb konkurenciát teremtettek a szervezeten belül. "Az Európai Unió ezzel (a bővítésekkel) valóban európaivá vált" - jelentette ki Barroso. Úgy vélte, hogy a bővítés "mindenkinek segített". "Az Európai Unió kibővítése tíz új országgal 2004-ben az európai integráció valószínűleg legnagyobb sikere" - szögezte le Barroso, aki ugyanakkor a Kelet- és Nyugat-Európát egykoron elválasztó vasfüggöny húsz évvel ezelőtti lebontásához hasonlította az eseményt.

Barroso szerint folytatni kell az Európai Unió bővítését, az EU-nek megvannak erre "a lehetőségei és a képessége is". Megjegyezte, hogy a közeljövőben Horvátország, Macedónia és Törökország belépése jöhet szóba, majd a többi balkáni ország következhet.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések