|
|
|
|
Felemás Klímacsúcs
|
Felemásra sikeredett az a nagyszabású környezetvédelmi rendezvény, amely keretében a szervezők a gazdaság, a politika, a tudomány és a civil társadalom képviselőinek szándékoztak fórumot biztosítani a magyarországi klímapolitika hatékonyságának növelése érdekében. |
Amíg az előadók között két uniós biztos, és három hazai miniszter is helyet kapott, addig a legnagyobb környezetvédelmi szervezetek közös képviselője nem kapott lehetőséget arra, hogy a plenáris ülésen is felszólalhasson.
Bencsik János Tatabánya polgármestere, országgyűlési képviselő arra kapott felkérést, hogy a délutáni szekcióülések keretében a civil szervezetek szerepéről tartson előadást. Miután a társadalmi szervezetek vezetői kényszerűségből bojkottálták az eseményt, arra kérték a szervezők, hogy vállalja fel a szekció elnöki feladatait. A polgármester végül Faragó Tibor környezetvédelmi minisztériumi főosztályvezetővel együtt úgy döntött, hogy összeültetik egymással a civil, és az energia szekció résztvevőit, ezzel is oldani szándékozva az érezhető feszültséget. A környezetvédelmi szervezetek egyik kifogása épp az volt, hogy a rendezvény támogatói között jelentős környezetszennyező energetikai társaságok is feltűntek.
Bencsik János bevezetőjében kiemelte, hogy kényes kérdések nem léteznek, csak kényelmetlen helyzetek, amelyek abból adódnak, ha egy döntési folyamat során az érintettek nem folytatnak egymással párbeszédet. Stavros Dimas uniós környezetvédelmi biztos délelőtti előadására utalva megjegyezte, hogy a társadalmi szervezetektől nem lehet elvitatni a bírálat jogát. Természetesnek tartotta, hogy ugyanazon kérdésben eltérő megközelítések vitatkozzanak egymással. Egy dolgot viszont nem lehet megtenni, a döntéshozók nem hallgathatják el egy döntés hátteréhez tartozó, meglévő információkat. Amikor egy új nukleáris erőmű építéséről beszél az energiapolitika, akkor annak minden részletét nyilvánosság elé kell tárni, beleértve a műszaki paramétereket, a finanszírozási igény mértékét és mikéntjét, és lehetséges környezeti kockázatokat is. De ezen túl az is elengedhetetlen, hogy az alternatív lehetőségek is érdemi vizsgálat tárgyát képezzék. Így nem lehet szem elől téveszteni az energiatakarékosság és az energiahatékonyság elsőbbségét, valamint a megújuló energia beruházások fontosságát sem.
A polgármester azt is kiemelte, hogy a civil szervezetek nélkül lehetetlenség a klímaváltozás kérdésének társadalmasítása. A regionális és helyi klímaprogramok kidolgozásában és megvalósításában kiemelt szerepük van, hiszen a társadalom tagjainak tudatformálása szempontjából nagyon fontos tényező a fizikai közelség. Az oktatási intézmények mellett a környezeti nevelési programok sikeres megvalósítása többek között rajtuk is múlik. Bencsik János a klímabarát települések fontosságáról is szólt, kiemelve azt, hogy a jövőbeni biztonságos ivóvíz- és energiaellátás tekintetében a helyi- és regionális ellátórendszereké a jövő. Formálódóban van a klímatudatos települések kárpát-medencei összefogása, melyben Kassa városa is szerepet kíván vállalni. Olyannyira, hogy a 2013-ban esedékes Európa Kulturális Fővárosa szerepét a problémakör hangsúlyos kiemelésére is szeretné felhasználni.
Stavros Dimas a konferencia bevezető előadásában ismertette az unió éghajlatváltozási stratégiáját. Hangsúlyozta, hogy a civil társadalom új szempontokkal gazdagíthatja a klímavédelemmel foglalkozók munkáját. A környezetvédelmi biztos a délelőtt folyamán arra is talált módot, hogy a távol maradó civil szervezetekkel is találkozhasson. Kovács László, az unió adóügyi biztosa arról beszélt, hogy az unió kedvezményes adózási feltételek biztosításával kívánja elősegíteni az energiatakarékosság és -hatékonyság, valamint a megújuló energia beruházások sikeres térhódítását.
(fidesz.hu)
|
|
|
Jelenleg nincs információ
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
|
|