ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

EB: Kampány a nemek közti bérszakadék megszüntetésére

Uniós szintű kampányt hirdetett kedden az Európai Bizottság a nemek közötti bérszakadék megszüntetése érdekében.
Létrehozva: 2009. március 3., 14:47
nyomtat küld

Az uniós országok gazdasági ágazataiban a nők átlagosan 17,4 százalékkal kevesebbet keresnek, mint a férfiak.

"A bérszakadék több okra vezethető vissza, és többféle megoldást is igényel. Minden szinten fel kell lépni, és kötelezettséget kell vállalnia minden érintettnek, a munkáltatóktól és szakszervezetektől egészen a nemzeti hatóságokig, illetve valamennyi polgárig" - hangsúlyozta a kampányt bejelentő Vladimír Spidla, az esélyegyenlőségért felelős uniós biztos.

Az egyenlő munkáért járó egyenlő díjazás az Európai Unió egyik alapelve, helyet kapott az 1957. évi római szerződésben is, majd 1975-ben irányelv tiltott meg minden díjazásbeli megkülönböztetést az egyenlő munkát vagy egyenlő értékű munkát végző nők és férfiak között.

Ennek eredményeként a közvetlen megkülönböztetés egyszerű és szembeötlő eseteinek száma lényegesen lecsökkent. A nők által végzett munkát azonban még ma is gyakran kevésbé értékesnek ítélik, mint a férfiakét, és a nők gyakran olyan ágazatokban dolgoznak, amelyekben a bérek átlagosan alacsonyabbak, mint a zömében férfi munkaerőt igénylő ágazatokban. A szupermarketek női pénztárosai például általában kevesebbet keresnek, mint a férfi rakodómunkások.

A bérszakadék csökkenti a nők életük során szerzett keresetét és nyugdíját, ami későbbi életszakaszban elszegényedésükhöz vezethet. A 65 éves vagy annál idősebb nők 21 százalékát fenyegeti a szegénység, míg ez az arány a férfiaknál 16 százalék.

A nők foglalkoztatottsági aránya az utóbbi években folyamatosan nőtt az unió országaiban: jelenleg 58,3 százalékos, szemben a férfiak 72,5 százalékával. A nők azonban még mindig gyakrabban dolgoznak részmunkaidőben, mint a férfiak - e mutató a nőknél 31,2 százalék, a férfiaknál 7,7 százalék. A nők nagyobb arányban tevékenykednek olyan ágazatokban, amelyekben a bérek alacsonyabbak. Az egészségügyben, az oktatásban és a közigazgatásban dolgozik a nők több mint 40 százaléka, és ezen ágazatokban a nők kétszer annyian vannak, mint férfiak - miközben az egyetemen frissen végzettek 59 százaléka nő.

A brüsszeli bizottságnak készített szakértői jelentés megerősíti, hogy a nők a gazdasági és az európai politikai döntéshozatal terén is jelentősen alulreprezentáltak. Az EU mind a 27 tagállamának központi bankjának élén férfi áll. A vezető vállalatok - az egyes országokban a blue-chip indexen jegyzett vállalatok - igazgatósága átlagosan mintegy 90 százalékban férfiakból áll. A nemzeti parlamentekben a női képviselők aránya 1997 óta 16 százalékról 24 százalékra nőtt. Az Európai Parlament tagjainak 31 százaléka nő. A nemzeti kormányok miniszterei között a férfi-női arány átlagosan három az egyhez.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések