ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Egyre szomjasabb a bolygó

David Molden a Nemzetközi Vízgazdálkodási Intézet kutatási igazgatója szerint a Föld egyre növekvő populációja és az egyre nagyobb igények egyenes utat jelentenek ahhoz, hogy a Föld egy "szomjas" bolygó legyen.
Létrehozva: 2009. március 4., 10:44
nyomtat küld

 

A tudós szerint a cél az lenne, hogy az embereknek csökkenteniük kellene a "vízlábnyomát". Manapság a Föld lakosságának csaknem a harmada szenved attól, hogy nincs elég vize és az elemzők szerint egyre nyilvánvalóbb, hogy a helyzet akár hirtelen is rosszabodhat. Becslések szerint a jelenlegi ivóvíz mennyiségének a duplájára lesz szükség, hogy elegendő élelmiszert tudjanak termelni annak a 2 és fél milliárd embernek, akik még nem születtek meg, de valószínűleg meg fognak. A szükséglet azért is egyre nagyobb, mert a legtöbben a városokban keresik majd megélhetésüket, ahol az étkezések minősége is magasabb, több a hús, a hal és a tej.

Egy másik felmérés szerint a húsos étkezésekhez dupla annyi vízre van szükség, mint a vegetáriánus étkezésekhez, hiszen az állatoknak is innia kell. A városoknak és az iparnak is vízre van szüksége. A kutatási igazgató szerint így fordulhat elő, hogy például a nagy igyekezetben, hogy védjük a környezetet és benzin helyett bioüzemanyagot alkalmazzunk, mégis ironikusan csak rontunk a helyzeten, hiszen óriási mennyiségű vizet használunk fel az előállításhoz. Molden úgy látja, hogy a mostani fejlődéssel nem lesz képes a Föld elegendő vizet nyújtani az élelmiszer előállításhoz és a fenntartható, egészséges környezethez. Szerinte az egyetlen megoldás az lehet, hogyha az emberek megpróbálnak kevesebb vízzel élni, jobban hasznosítani azt.

"A jobb vízelosztás nemcsak a farmereknek jó, de a környezetnek is és nekünk is. A nagy kérdés az, hogy mindezek ellenére miért sincs semmi változás?" - teszi fel a kérdést a kutató. Aztán helyesbít. Van változás: gyártanak például már olyan készülékeket, amelyek kevesebb vízzel még több élelmiszert képesek létrehozni. Úgy véli, hogy a mezőgazdaságban is érződik változás. Egyre több helyen alkalmazzák a csepegtetéses és az öntözőfejes öntözést. Nepálban és Indiában például a legtöbben csepegtető öntözésre álltak át, mert az olcsóbb.

A rizstermelők közül is egyre többen alkalmazzák a "nedves és száraz" öntözést, ahelyett, hogy földjeiket állandóan vízzel öntenék el. Molden szerint a gond az, hogy bár van változás, az mégsem olyan nagy volumenű és gyors, mint amennyire kellene. Ázsiában a leromlott és szegényes öntözőrendszerekkel általában kétszer annyi vizet használnak el, mint kellene. Máshol meg épp az a gond, hogy a vizet állandónak veszik és hiába kiabálnak a környezetvédelmi csoportok, ez többnyire nem érdekel senkit. Ezeken a helyeken a gazdálkodókat is kevésbé érdeklik a vízmegőrző öntözési módok, mivel nincs belőle hasznuk.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések