ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Tovább bővül a magyar műemléki állomány

Újabb 195 műemlékkel, illetve műemléki jelentőségű területtel bővül március 14-től a mintegy 12 ezres magyar műemléki állomány; védettséget kap többek között a Fővárosi Állat- és Növénykert, a bábolnai ménesbirtok, a lillafüredi Palotaszálló, a békéscsabai vasútállomás és az edelényi kastély történeti kertje.
Létrehozva: 2009. március 6., 16:47 | Utoljára frissítve: 2009. március 6., 16:56
nyomtat küld

Az újonnan műemlékké nyilvánított budapesti épületek, helyszínek között szerepel a Fővárosi Állat- és Növénykert, a Rudas fürdő épületegyüttesének részei, a Hold utcai vásárcsarnok, a MÁV Nyugdíjintézet egykori Andrássy úti bérháza, a VIII. kerületi Tisztviselőtelep, a XII. kerületi Jókai-kert és a Krisztina körúti Postapalota is.

Vidéken műemléki védettséget kap a bábolnai ménesbirtok és majorságok, a balatonudvari római kori villagazdaság, a békéscsabai és a pécsi vasútállomás, a debreceni Rickl-ház és Lábasház, az edelényi L,Huillier-Coburg-kastély történeti kertje, a győri selyemfonoda, Győr-Gyárváros, valamint a kapolcsi malom és molnárlakás.

Műemlék lett Esztergomban a dunai szénrakodótorony, a kemenesszentpéteri Dombi-dűlő római kori sírkamra, Keszthelyen a Balaton-parti fürdőszálló-együttes, Kővágószőlősön az I. bányaüzem 0/6 aknája, aknatornya, a lillafüredi Palotaszálló, Sopron belvárosa (a műemléki jelentőségű terület bővítése), szintén Sopronban a Petőfi Színház és a Trebitsch-selyemgyár munkáslakóháza is.

Szerepel a listán a szegedi vár középkori vízitornya és a Zsoldos-féle téglagyár, a tolnai Selyemgubóraktár, a várpalotai művelődési ház és az Inota-Halmok (római kori halomsírok), Visegrád (műemléki jelentőségű terület), a veszprémi Budai-Pozsgay-malom, a zsámbéki Zárdakert, valamint számos templom és lakóház.

A műemléki védettség alól kivont nyolc épület között egy-egy egri, emődi, nyirádi, sárvári és két sümegi lakóépületet, valamint egy csehi pincét és egy szentlőrincpusztai egykori intézői lakot találni.

A KÖH emlékeztetett arra, hogy a műemlékké nyilvánítás alapját a műemléki értéknek az örökségvédelmi törvényben szereplő definíciója képezi. E szerint "műemléki érték: minden olyan épített örökségi elem, valamint azok rendeltetésszerűen összetartozó területe, együttese, rendszere, amely hazánk múltja és a közösségi hovatartozás-tudat szempontjából kiemelkedő jelentőségű történeti, művészeti, tudományos és műszaki emlék; alkotórészeivel, tartozékaival és berendezési tárgyaival együtt."

A védési döntést mindenkor tudományos szakmai kutatás előzi meg, amelynek során a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal vizsgálja a műemlékké nyilvánítás szempontjainak érvényesülését - fűzik hozzá a közleményben.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések