ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Búcsú a villanykörtéktől

Környezetvédelmi és energiatakarékossági megfontolásokból lejárt a hagyományos villanykörték ideje. A takarékos izzók pár hónapon belül uniós és állami rásegítéssel vehetik át a hatalmat az izzópiacon.
Létrehozva: 2009. március 18., 13:00
nyomtat küld

Mióta Thomas Edison 1879-ben feltalálta az izzólámpát, majd az 1900-as években a Tungsram magyar mérnökei, Hamala Sándor, Juszt Ferenc és Bródy Imre is besegítettek a villanykörte tökéletesítésében, hozzá vagyunk szokva, hogy ha sok fényt akarunk, sokwattos égőt kell vennünk. A 60 wattos csak úgy pislákol, míg a 100 wattossal fényárban úszik a szoba, de persze ez a fogyasztáson is meglátszik. Hallottunk már a takarékos izzókról, meg egy-két halogénlámpa is van a lakásban, de mikor hirtelen döntési helyzetbe kerülünk, hogy a 100 forintos villanykörtét vagy az ezerforintos takarékos égőt vegyük meg, nem sokáig tipródunk.

Ezt a beidegződést azonban gyorsan le kell vetkőznünk, 2009 szeptembertől ugyanis eltűnhetnek a 75 és 100 wattos égők a boltokból. Az Európai Parlament most márciusban szavaz ugyanis, minden bizonnyal pozitív eredménnyel arról, hogy az unió területén fokozatosan kivonják a magas energiafogyasztású izzókat. A fokozatos átállás 2020-ig tarthat majd, egyre több pazarló terméket vonnak ki, és egyre több új fejlesztésű, takarékos és remélhetőleg olcsó izzót dobnak majd piacra. A sort elsőként és önként Írország nyitotta március elsején, nálunk várhatóan szeptember 1-től vezetik be a korlátozásokat.

A hagyományos villanykörték ugyanis nem elég hatékonyak, túl sok energiát fogyasztanak ahhoz képest, hogy mennyi fényáramot tudnak kibocsátani. A halogénlámpák például 50 százalékkal, míg a kompakt csöves, takarékos izzók 75-80 százalékkal kevesebb energiát igényelnek ugyanazon fényerősség eléréséhez. A fényérzet persze nem ugyanolyan, a takarékos égők lassabban melegszenek be, és szórtabb fényt adnak, ezért először úgy érzékeljük, mintha gyengébbek lennének, de idővel hozzászokunk. Fényérzet szempontjából egyébként a halogénizzó a legjobb választás, mert az közelít leginkább a természetes napfény hatásához.

Ezentúl tehát nem azt kell nézni, hány wattos a villanykörte, hanem a lumen-értéket (lm), ami a fényáramot, illetve az energiafogyasztási besorolást jelöli. Egy 100 wattos égő például 1000-1500 lumen erősségű fényt biztosít, amit a kompaktcsöves izzók 23 Watt fogyasztással is megoldanak, így elnyerve az A kategóriás besorolást a hagyományos égők E, F minősítésével szemben. Az árakon pedig megbotránkozhatunk, legalábbis első pillantásra, de biztosak lehetünk benne, hogy hosszú távon jobban járunk. Mi is, az állam is, az EU is meg a környezet is.

(noilapozo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések