ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

EP: állásfoglalás a többnyelvűség megőrzéséről

Azon országokban vagy régiókban, ahol két vagy több hivatalos nyelv él együtt, létfontosságú a többnyelvűség megőrzése - foglalt állást kedden Strasbourgban az Európai Parlament (EP), a többnyelvűségről elfogadott véleményadó, vagyis jogi kötelező erővel nem bíró állásfoglalásában.
Létrehozva: 2009. március 24., 16:39 | Utoljára frissítve: 2009. március 24., 16:52
nyomtat küld

A dokumentum szerint az EP "ragaszkodik az EU hivatalos nyelvei közötti egyenrangúság elismeréséhez a nyilvános tevékenység minden területén". Emellett "úgy véli, hogy Európa nyelvi sokfélesége jelentős kulturális tőke, és nem tenne jót az Európai Uniónak, ha csak egyetlen fő nyelvre korlátozná magát".

Az eredeti szövegjavaslatban a többnyelvűség megőrzésének fontosságát kiemelő mondat után még szerepelt az is: szintén elengedhetetlen "annak biztosítása, hogy valamennyi nyelvet használják oktatási nyelvként az oktatás minden szintjén". Ez utóbbi kitétel azonban a végül megszavazott - szocialista-liberális-zöldpárti indítványra módosított - szövegben nincs benne.

Ugyancsak törölték a következő passzust: az EP "megerősíti annak alapvető fontosságát, hogy a szülők és gondviselők megválaszthassák gyermekük tanulmányainak nyelvét azon országokban, ahol egynél több hivatalos vagy regionális nyelv él együtt", továbbá azt is, hogy az EP "figyelmeztet arra a hibára, ha egy nyelvet egy más nyelv beszélőinek rovására támogatnak, illetve ha bármiféle korlátozást vagy megkülönböztetést alkalmaznak, amely figyelmen kívül hagyja vagy sérti e jogokat".

Az eredetileg beterjesztett szövegben az állt, hogy az EP "kiemeli az anyanyelven történő oktatás döntő fontosságát", valamint hogy "egy gyermeket sem lehet megfosztani az állam hivatalos nyelvén történő oktatástól". Az elfogadott változat szerint "a gyermekeknek beiskolázásuk előtt saját érdekükből képesnek kell lenniük beszélni annak az országnak a nyelvét, amelyben élnek, annak biztosítása érdekében, hogy ne kerüljenek hátrányos helyzetbe tanulmányaik vagy azt követő képzésük során, és hogy egyenlő eséllyel vehessenek részt minden tevékenységben".

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések