ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 
 

Élelmiszertermelés - de hogyan?

Hagyományos, ökológiai vagy génmódosított? Tudja-e, honnét származnak élelmiszereink? Az EU-ban hatalmas az élelmiszerválaszték, de nem mindegy, hogyan készítik, dolgozzák fel, csomagolják és értékesítik az élelmiszereket. Az EP-képviselők ragaszkodnak ahhoz, hogy mindez a termelők és a fogyasztók érdekében világosan fel legyen tüntetve a termékeken. Milyen szabványokat kellene még betartaniuk a gazdáknak és az élelmiszeripari vállalatoknak? Mondjon véleményt a júniusi európai választáson!
Létrehozva: 2009. március 26., 16:19 | Utoljára frissítve: 2009. március 26., 18:07
nyomtat küld

Meg kell vizsgálni, hogy milyen egészségügyi kockázatot jelentenek az élelmiszeradalékok és a nanoélelmiszerek a fogyasztók számára, és be kell tiltani az állatok élelmezési célú klónozását - mondják az EP-képviselők. És mindez az Ön egészsége érdekében. Az EP figyelemmel kíséri, hogy milyen minőségi előírások mellett gyártják élelmiszereinket és gondoskodik arról, hogy a fogyasztók tudatos választást hozhassanak. Az EP magasra tette az élelmiszerbiztonsági előírásokra vonatkozó mércét, és általában korlátozó szemléletet alkalmaz a génmódosítással és az intenzív gazdálkodási módszerekkel kapcsolatban.

Növényvédő szerek: hasznosak vagy károsak?

A növényvédő szerek létfontosságúak lehetnek a korszerű mezőgazdaságban. Növelik a terméshozamot, és védenek a kártevők ellen. Nem megfelelő alkalmazásuk esetén azonban veszélyt is jelenthetnek az emberi egészségre és a környezetre. 2009 januárjában a képviselők támogatták a rákkeltő, mutagén, reprodukciót károsító, valamint az endokrin-zavarokat okozó, nem lebomló, biológiailag felhalmozódó és mérgező, illetve tartósan le nem bomló kémiai anyagok betiltását.

A jogszabály szerint a veszélyes anyagokat tartalmazó növényvédő szereket biztonságosabb készítményekkel kell majd helyettesíteni. A termőföldek levegőből történő permetezése az új szabályozás szerint tilos lesz. A közterekhez és lakóövezetekhez közel eső területeken azonban egyáltalán nem lesz szabad permetezni. Nem egyértelmű a jogszabálytervezet fogadtatása az európai mezőgazdászok körében, akik attól tartanak, versenyhátrányba kerülhetnek.

Ökológiai kontra génmódosított élelmiszerek

A GMO-k (géntechnológiával módosított organizmusok) látszólag jelentős előnyöket kínálnak - jobb terméshozamot, nagyobb ellenállást a kártevőkkel és az éghajlatváltozással szemben, ami segíthet a világ élelmezési problémáin. Az emberek mégis aggódnak. Attól tartanak, hogy a génmanipulált élőlények elterjedése visszafordíthatatlan változásokkal jár a biodiverzitásra és az egészségre nézve. Független tudósok értékelése alapján az EU-ban is engedélyezték egyes génmódosított termék forgalmazását.

2007 márciusában az EP-képviselők azt sürgették, hogy a bioélelmiszerek egyáltalán ne tartalmazhassanak genetikailag módosított összetevőket, szemben a jelenleg megengedett 0,9 százalékal. A biotermékek forgalmának évi 30 százalékos növekedése láttán az EP-képviselők támogatták egy olyan európai logó bevezetését, amely levédené az ökológiai termelésből származó termékeket. Bioterméknek azokat a termékeket nevezzük, amelyeket környezetbarát módon, tiszteletben tartva a biológiai sokféleséget, műtrágya és növény védőszerek nélkül állítottak elő.

Kötelező termékjelölés

A képviselők márciusban támogatták, hogy tegyék kötelezővé az elsődleges termékek származási helyének feltüntetését, az "EU-termék" vagy a "nem EU-termék" megjelöléssel. Ezt a rendszer ki lehetne terjeszteni a feldolgozott élelmiszeripari termékekre is, feltüntetve a legfőbb összetevők és a felhasznált nyersanyagok származását, összekapcsolva a származási helyet a termék utolsó feldolgozásának helyével.

2008 júliusában az EP elfogadta az élelmiszer-adalékanyagokra, aromákra és enzimekre vonatkozó uniós irányelvcsomagot, amely egyes színezékeknek a csomagoláson történő pontosabb feltüntetésével jobb egészségügyi és fogyasztóvédelmi kereteket biztosít.

(europarl.europa.eu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések