ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 
 

Nincs minőségi különbség tej és "GMO-tej" között

A génmódosított kukoricával táplált szarvasmarhák ugyanolyan összetételű tejet adnak, mint "hagyományos" takarmánnyal hizlalt társaik - derült ki német kutatók tanulmányából.
Létrehozva: 2009. március 27., 11:11 | Utoljára frissítve: 2009. március 27., 11:17
nyomtat küld

Azután sem lehetett kimutatni semmiféle elváltozást a tejben, hogy az állatokat két éven át géntechnológiával módosított kukoricával etették - áll a müncheni Technische Universität - a bajor tartományi gyűlés mezőgazdasági bizottságában ismertetett - tanulmányában. Ez volt a világon az első ilyen jellegű, hosszabb távú összehasonlító kutatás. Kiderült, hogy a tehenek szervezete ugyanúgy képes megemészteni a génkezelt kukoricaféleséget - legalábbis a kísérletben használt legismertebb amerikai fajtát, a MON 810-est - mint a hagyományos takarmányt. Sem a tejben, sem az állatok vérében nem lehetett kimutatni semmilyen elváltozást.

A MON 810 jelű kukorica a génkezelésnek köszönhetően ellenáll egy veszélyes kártevőnek, a kukoricamolynak. A génmódosított technológia támogatói azt szokták kiemelni, hogy így nem kell rovarölővel permetezni a növényt. Az ellenzők szerint viszont a kukoricamolyra mérgező fehérje, amit a génmódosítás nyomán a növény tartalmaz, ártalmas lehet az állatokra és az emberi szervezetre is. A müncheni egyetem kutatói Heinrich Meyer professzor vezetésével 2005 májusától 25 hónapon át meghatározott rend szerint 18 szarvasmarhát etettek génkezelt kukoricával, míg másik 18-at hagyományos kukoricával. A kutatók havonta vizsgálták a szarvasmarhák vérét, a tőlük lefejt tejet és az állatok ürülékét.

Összesen a 36 állat 38 ezer adatát értékelték ki, s azt találták, hogy takarmánytól függetlenül hasonlóan alakult a tejhozamuk, a súlyuk, s az általános állapotuk. A viszonylag magas - napi 5,3 milligramm - rovarölőfehérje-bevitel ellenére a génkezelt kukoricával etetett teheneknél sem lehetett kimutatni elváltozást sem a szervműködésben sem a termékenységben. Ennek a génmódosított kukoricaféleségnek a termesztését betiltották Magyarországon és négy másik EU-tagállamban, Franciaországban, Ausztriában, Görögországban és Luxemburgban. A génkezelt növényekkel szemben számos európai uniós tagország gyanakvó, az EU élelmiszer-biztonsági hatósága ugyanakkor engedélyezné a MON 810-es kukoricaféleség forgalmazását.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések