ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 
 

Románia sem vezeti be az eurót

Romániában 2014 előtt nem lehet bevezetni az eurót. Erről Valentin Lazea, a jegybank vezető közgazdásza beszélt azután, hogy nyilvánosságra került egy, az euróbevezetést sürgető IMF-dokumentum.
Létrehozva: 2009. április 8., 14:56 | Utoljára frissítve: 2009. április 8., 15:09
nyomtat küld

Romániában 2014 előtt nem lehet bevezetni az eurót, mivel az euróövezeti kamat túlságosan alacsony a román inflációs szinthez képest. Erről Valentin Lazea, a jegybank vezető közgazdásza beszélt azután, hogy hétfőn nyilvánosságra került egy olyan IMF-dokumentum, amely szerint a még nem euróövezeti tag kelet-európai EU-országoknak meg kellene fontolniuk saját fizetőeszközeik feladását és az euró bevezetését, még azelőtt, hogy formálisan csatlakoznának az euróövezethez.

Amennyiben Románia bevezetné az eurót, akkor fel kellene adnia önálló monetáris politikáját, és azt a kamatszintet kellene alkalmaznia, amit az EKB székhelyén, Frankfurtban határoznak meg az euróövezet egészére. "Ha egy országban 6,9 százalék az infláció, miközben az eurózónában 1,25 százalék a kamatszint, teljesen egyértelmű, hogy nem lehet az inflációt ellenőrzés alatt tartani" - nyilatkozta a szakértő a Ziarul Financiar gazdasági napilapnak.

Adrian Vasilescu, a Román Nemzeti Bank igazgatója kifejtette: kétségtelenül előnyös lenne az ország számára, ha már bent lenne az euróövezetben, mert akkor védve lenne a valutaárfolyamok ingadozásával szemben. Szerinte azonban ebben a pillanatban egyáltalán nem lenne jó az európai valuta bevezetése, mert Románia semmivel sem tudná gátolni az árak ugrásszerű emelkedését.

Aurelian Dochia, a Román Gazdaságpolitikai Központ elnöke úgy látja: ha kiterjesztenék az európai közös valutát a zónán kívüli keleti országokra, az euró akkor sem inogna meg, hiszen az említett országok gazdasági súlya mindössze 10 százalékát tenné ki az összeurópainak. Az újonnan belépő országok azonban korántsem mentesülnének a hátrányoktól, és komoly problémákkal kerülnének szembe a nem versenyképes gazdaságok.

Ionuţ Popescu, Emil Boc miniszterelnök gazdaságpolitikai ügyekkel foglalkozó tanácsadója szerint csak lépésről lépésre lehet az euró bevezetéséig eljutni, ezen kívül az EU-tagállamoknak is vállalniuk kell ehhez "bizonyos kockázatokat".

Az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank (EKB) illetékesei is hamar lehűtötték az előrehozott euróbevezetéssel kapcsolatos reményeket, és az IMF-nek tulajdonított javaslatot "vitairatnak" minősítették, megerősítve, hogy az eurócsatlakozási feltételeken nem lehet enyhíteni.

(kitekinto.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések