ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Háromezer milliárd euró a pénzügyi szektornak

Az Európai Unió tagállamai eddig körülbelül 3 ezer milliárd eurót fordítottak a pénzügyi szektor stabilitásának megőrzését célzó intézkedésekre - állapította meg az Európai Bizottság állami támogatásokat figyelemmel kísérő szerdán nyilvánosságra hozott jelentése.
Létrehozva: 2009. április 8., 17:50
nyomtat küld

Horribilis összegeket pumpáltak az EU tagállamai a bankszektorba és a reálgazdaságba az elmúlt hónapokban a pénzügyi és gazdasági válság hatásainak ellensúlyozására. Az Európai Bizottság által szerdán közzétett legfrissebb jelentés az állami támogatások összegéről arra a következtetésre jut, hogy a kormányok az EU 27 tagországában 3 ezer milliárd eurónak megfelelő összeget fordítottak a pénzügyi rendszer stabilizálására: állami garanciák nyújtására, a bankok újratőkésítésére és szerkezetátalakítási programokra. Ez az összeg bizottsági illetékesek szerint háromszorosa annak, amiről a g20-ak múlt heti londoni találkozóján megállapodás született. Ebből a keretből a legnagyobb hányadot, 2300 milliárd eurót a pénzintézeteknek felajánlott állami garanciák (egyfajta védőernyők) teszik, közel 300 milliárd euróra rúgnak a bankok újratőkésítésére fordított összegek és mintegy 400 milliárd euró a hozzávetőleges összege az egyes bankoknak nyújtott ad hoc támogatások és szerkezetátalakítási intézkedések.

A Bizottság részéről ugyanakkor rámutatnak, hogy a tényleges állami támogatás végső összege jóval alacsonyabb, hiszen az állami garanciákban a támogatási elem alaphelyzetben a garantált összegnek csak elenyésző részét alkotja. A tényleges költségvetési kiadás akkor realizálódik, amikor az állami garanciát lehívják. Jonathan Todd, a versenyjogi biztos szóvivője a reálgazdaság megsegítésére eddig a tagállamok által fordított források összegét az uniós GDP 25 százalékára becsülte.

Brüsszel úgy véli, hogy a tagállamok és a Bizottság által összehangolt lépések lehetővé tették a megfelelő támogatási rendszerek és ad hoc intézkedések gyors végrehajtását, anélkül, hogy torzulást idéztek volna elő a belső piaci versenyben. "Az utolsó hat hónap megmutatta, hogy az állami támogatások ellenőrzése kulcsszerepet játszik a gazdasági válság kihívásainak összehangolt módon történő kezelésében... Beavatkozásunk és időnként kemény feltételeink megelőzték azt, hogy a tagállamok beleessenek a protekcionizmus csapdájába és másik országokba exportálják saját problémáikat, miközben elkerültük a pénzügyi összeomlást. Most a pénzügyi szektoré a felelősség, hogy megtisztítsa mérlegfőkönyvét és szerkezetváltást hajtson végre az életképes jövő biztosítása végett" - közölte Neelie Kroes versenyjogi biztos.

(bruxinfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések