ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Döntőbíróságot javasol az EU a szlovén-horvát határvitában

Ötfős döntőbíróságot javasolt a horvát-szlovén határvita megoldására Olli Rehn, az Európai Bizottság bővítési biztosa - jelentette egy szlovén televízió.
Létrehozva: 2009. április 15., 14:20
nyomtat küld

Az RTV Slovenija szerint a biztos ezzel Zágráb fenntartásaira reagált, mert Horvátország elutasította, hogy a jogász végzettséggel nem rendelkező Martti Ahtisaari volt finn államfő közvetítsen a területi vitában. A Nobel-békedíjas politikust is Rehn javasolta korábban a közvetítői tárgyalások vezetőjének.

Új terve szerint nemzetközi jogászokból álló ötfős grémium dolgozná ki a konfliktus megoldását. Az Európai Bizottság nevezné ki a döntőbíróság elnökét, aki két másik bírót választana maga mellé, majd Ljubljana és Zágráb is jelölne egy-egy tagot a testületbe. A szemben álló felek nemzetközi jogilag kényszerítő erejű dokumentumban vállalnák, hogy az ad hoc bíróság határozatát kötelezőnek fogadják el. Amint ezt a dokumentumot mindkét fél parafálja, Szlovénia feloldaná a horvát EU-csatlakozási tárgyalások folytatását csaknem négy hónapja akadályozó vétóját.

Zágráb mostanáig ragaszkodott ahhoz, hogy a jogvitát a hágai Nemzetközi Bíróság előtt rendezzék, amiről Ljubljana hallani sem akart. Szlovénia arra hivatkozott, hogy a bíróság az utóbbi években a szomszéd ország pártját fogta.

Szlovénia azzal vádolja Horvátországot, hogy Jugoszláviából való kiválása, 1991 óta elbitorolja a szárazföldi határ egy kis vitatott szakaszát, és most úgy tesz, mintha a tengeri határ is kérdéses volna. A vita húszegynéhány négyzetkilométer, a Pirani-öböl körül dúl, amelybe a Dragonja, Horvátország és Szlovénia természetes határfolyója ömlik. Az öblöt a szlovénok maguknak szeretnék, arra hivatkozva, hogy a jugoszláv időkben is teljes egészében ellenőrizték. A horvátok viszont az öböl felezővonalánál húznák meg a határt. Ez utóbbi esetben azonban az olasz és a horvát tengeri határ összeér, s elvágja a 42 kilométeres szlovén tengerpart kijáratát a nemzetközi vizektől.

Ha a területi vitára nem születik gyors megoldás, veszélybe kerülhet Horvátország 2010-11-re tervezett uniós csatlakozása.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések