ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 
 

Sötét felhők a májusi EU-csúcsok felett

Mirek Topolánek leváltása számos magas szintű prágai nemzetközi találkozó kapcsán kérdéseket vet fel, hiszen a leköszönőben lévő cseh kormányfő még miniszterelnökként, de az Európai Unió Tanácsának elnökeként is hivatalban lesz, a május eleji prágai csúcstalálkozókon.
Létrehozva: 2009. április 15., 16:58 | Utoljára frissítve: 2009. április 15., 17:52
nyomtat küld

Elemzők szerint a cseh EU-elnökség "de facto véget ért", miután Topolánek kormánya március 24-én, az alsóházban elvesztette az ellene kezdeményezett bizalmi szavazást.

"Sajnos meg vagyok róla győződve, hogy azáltal, hogy a cseh kormánytól megvonták a bizalmat, egyben a cseh elnökségnek is de facto vége van." - mondta Pave Sobisek, az UniCredit Bank elemzője a cseh sajtónak.

Közben Topolánek azzal vádolja Franciaországot és a nyugati sajtót, hogy nyilatkozataikkal azt sugalmazzák, hogy a Cseh Köztársasághoz hasonló kis országok nem tudják kormányozni az Uniót.

"Mindenkit meggyőztünk róla, hogy egy kicsi- vagy közepes ország is képes vezetni az EU-t. Most hirtelen mindenki azt mondja, hogy a kis államok nem tudják elvégezni [ezt a feladatot], és hogy a nagy testvérnek kellene felügyelnie mindent. Ez a vélemény teljességgel kiolvasható minden állásfoglalásból, például Franciaország részéről, és a nyugati sajtó minden megjegyzéséből." - mondta Topolánek a Dnes nevű cseh napilapnak.

Topoláneknek két nap alatt három Tanácsülésen kell elnökölnie. Május 7-én egy foglalkoztatási csúcson, amely teljes létszámú (27 állam és kormányfő) csúcstalálkozóból Trojka üléssé lett lefokozva, vagyis csak a soron lévő és a két soron következő elnökséget vivő ország, Csehország, Svédország és Spanyolország képviselői lesznek jelen.

A jelenlegi "trió elnökség" Franciaországot, a Cseh Köztársaságot és Svédországot foglalja magában. Spanyolország pedig Magyarországgal és Belgiummal áll trióban, ami egy szoros együttműködést jelent a három tagállam között. A francia, cseh, svéd trió 2008 júniusában mutatta be 18 hónapos programját.

A foglalkoztatási tanács keretei között kívánták eredetileg biztosítani az uniós gazdaságélénkítő csomag sikerét, sőt innovatív módszerekről tárgyaltak volna, melyek segítenék az EU munkaerőpiacának tervezett átszervezését. A zavaros gazdasági helyzetből fakadóan azonban az eredmények minden bizonnyal elmaradnak majd a várakozásoktól.

Zavar a keleti fronton

A Keleti Partnerséget megalakító csúcstalálkozóra ugyanennek a napnak délutánján kerülne sor. Itt már teljes körű tanácskozást terveznek; jelen lesznek az EU 27 tagállamának állam- és kormányfői. Az azonban továbbra is bizonytalan, hogy kik képviselik majd a Keleti Partnerség kedvezményezettjeit, akik nem tagjai az Uniónak. A csúcstalálkozóra hivatalos meghívást Ukrajna, Moldova, Grúzia, Örményország, Azerbajdzsán és Fehéroroszország kap.

Moldovában jelenleg zavargások vannak, és nagyfokú a politikai instabilitás, mivel az ellenzék azzal gyanúsítja a kormányon lévő kommunista erőket, hogy meghamisították a múlt heti választás eredményeit. A kommunista államfő ráadásul Romániával is súlyos diplomáciai vitába keveredett.

Grúziában az ellenzék az elnök, Mihail Szaakasvili lemondását követeli. Ukrajnában szintén kibillent a politika stabil helyzetéből, miután a kijevi nemzetgyűlés nemrég előrehozott elnökválasztások kiírását kérte. Fehéroroszország esetében pedig még nem született döntés, hogy az utolsó európai diktátornak tekintett fehérorosz elnököt, Alexander Lukasenkót meghívják-e a találkozóra.

Azerbajdzsán nemrég életfogytig szóló megbízást adott jelenlegi elnökének, Ilham Aliev-nek. A Nyugat-barátnak számító ország és annak elnöke nemrég hosszú-távú gázszállítási megállapodást írt alá Moszkvával a közép-ázsiai gázmezőkre vonatkozólag. Azerbajdzsán az orosz piaci áron adja majd a nyersanyagot Oroszországnak. A lépés különösen azért dühíti az EU-t, mivel Azerbajdzsán lenne a tervezett európai gázvezeték, a Nabucco fő beszállítója.

További kérdéseket vet fel azonban, hogy a május 8-ára tervezett "Déli Gázfolyosó - Új Selyemút" csúcstalálkozó nem nevesíti a tervezett gázvezetéket. Mivel a németek szerint a "Nabucco" nem hoz elég beruházást és munkahelyet rövid távon ahhoz, hogy hatékonyan kezelje a válságot, az Unió gazdaságélénkítő csomagjának támogatott projektjei közül is lekerült a Nabucco neve, az erre szánt összeget pedig a "Déli Gázfolyosó" címszó alá olvasztották be. Később azonban -főleg lengyel és magyar nyomásra- a gázvezeték nevesítve került vissza.

A szóvivők szerint az, hogy a Nabucco elnevezés nem szerepel a május 8-ára tervezett csúcs címében, nem jelenti azt, hogy a projekt "nem lesz ott". Közben Törökország levelet küldött a projektben résztvevő EU-tagállamoknak, ezzel igyekezve nyomást gyakorolni rájuk, hogy írják alá a júniusra tervezett kormányközi megállapodást a vezeték megépítéséről.

Bár ennek részleteiről Ankara és Brüsszel még nem tudott megegyezni, az aláírás elmaradása a projekt megvalósulását késlelteti, ami nem csak a finanszírozást sodorja veszélybe, de versenyelőnybe hozza Oroszországot.

Az orosz állami tulajdonban lévő Gazprom a maga részéről egy sor megállapodást készül aláírni a Nabucco riválisának tekintett Déli Áramlatról, egy április 24-25. között tartandó szófiai energiafórumon.

(euractiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések