ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 
 

EP: Globálisan is szigorúbb adószabályozásra lenne szükség

Az adócsalás elleni küzdelmet globális szintre kell emelni ahhoz, hogy az európai erőfeszítések hatékonyak legyenek, figyelmeztettek az Európai Parlament (EP) képviselői, miután - némi módosítással - jóváhagyták a Bizottság új adóügyi javaslatait.
Létrehozva: 2009. április 27., 17:37 | Utoljára frissítve: 2009. április 27., 18:10
nyomtat küld

A gazdasági válság szeptemberi kitörését követően az Európai Parlament felkérte a Bizottságot, tegyen javaslatot olyan intézkedésekre, melyek megszüntetik az adóparadicsomokat, csökkentik az áfa-csalást és biztosítja az európai adózási rendszer átláthatóságát. A Parlament pénteken (április 24.) fogadta el a Kovács László kabinetje által kidolgozott tervezetet.

A színlelt ügyletek ellen

Az egyik terület a közös hozzáadottérték-adó-rendszerről szóló irányelvnek az importtal és más, határokon átnyúló ügyletekkel kapcsolatos adócsalásokra vonatkozott. A Bizottság szerint az áfa-csalások megakadályozására a leghatékonyabb eszköz a szigorúbb uniós áfa visszaigénylési feltételek megteremtése lehetne, ez segíthetne megakadályozni a színlelt ügyleteken alapuló áfa-csalást.

A kereskedőknek olyan új kötelezettségeik lennének, mint a külföldi partner adószámának ellenőrzése, illetve annak bizonyítása, hogy a forgalmazott áru tényleg átlépte az adott ország határait. A parlamenti kiegészítés szerint a tagállamok által foganatosított csalás elleni intézkedéseknek arányosnak és célirányosnak kell lenniük.

Az adóparadicsomok ellen

A másik javaslatcsomag a megtakarításokból származó kamatjövedelem adóztatásáról szóló irányelvet módosítaná. A 2005 óta érvényben lévő jogszabály arra törekszik, hogy megakadályozza az állampolgárok kamatjövedelemből származó adófizetési kötelezettség-elmulasztását, sokan ugyanis a megtakarításaikat más országba helyezték, ahol kedvezőbben a kamatokra vonatkozó adók.

Jelenleg a szerződésben részes országok (a 27 tagországon kívül még részese Svájc, Liechtenstein, Monaco, Andorra és San Marino is) bankjai tájékoztatják az állampolgár adóhivatalát a kamatkifizetésekről, azonban a banktitok miatt, bizonyos országok információ helyett az úgynevezett forrásadóból származó összeg 75 százalékát utalják át.

A módosítás a rendszer kiterjesztésére vonatkozik: más befektetési formákból, tőkevédett kötvényekből, alapokból és befektetési jellegű biztosításokból származó jövedelmeket is bevonnák a szabályozásba, valamint a különböző nem adózó alapítványokból, off-shore cégekből és alapokból kifizetett kamatjövedelmeket is.

A válság hatására az Unió erős nyomást gyakorolt a banktitkokat erősen őrző tagállamokra, hogy enyhítsék vonatkozó szabályozásaikat. Az EU tagállamok azzal fenyegették meg ezeket az országokat, hogy felkerülnek a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) feketelistájára, amely 2000 óta tartja nyilván az adócsalóknak menedéket nyújtó országokat.

A nemzetközi nyomás hatására márciusban Liechtenstein, Andorra, Monaco, Ausztria, Luxemburg, Belgium és Svájc is enyhített a bankjai titoktartási kötelezettségén.

A tervezetben eszközölt parlamenti kiegészítések a globális irányításra helyezik a hangsúlyt: nem elég csak az Unión belüli szabályozás, mert ameddig a külső adóparadicsomok az uniós irányelvtől eltérő szabályozásokat alkalmaznak, addig veszélyeztetik az uniós stratégiát, ezért ennek a helyzetnek a megoldására tárgyalásokat kell kezdeni a javaslat mellékletében felsorolt országokkal (mint például Szingapúr).

Az EP-képviselők ezen kívül arra is felszólították a Bizottságot, hogy öt év múlva vizsgálja meg az új szabályok működését, különös tekintettel a szolgáltatókat terhelő adminisztratív költségekre.

A Parlament által elfogadott javaslatokat a pénzügyminiszteri tanács várhatóan májusban tárgyalja.

Háttér

Már korábban is igyekeztek erőfeszítéseket tenni az Unióban a különféle adócsalások visszaszorítására, azonban ez a folyamat új lendületet és támogatást kapott az április G20-as csúcstalálkozónak köszönhetően, és úgy tűnik, hamarosan kiteljesedhet új uniós jogszabályok formájában, miután a Parlament nagy többséggel támogatta a Bizottság erre vonatkozó javaslatait.

A történet gyökerei még az 1993-as HÉA (Hozzáadottérték-adó) adózási rendszerig nyúlnak vissza, mely már régóta reformra szorul, és mivel a tagállamok adórendszerei nagyban eltérnek egymástól, a transznacionális kiskapuk jó lehetőséget biztosítanak az adócsalásra. A tagállamok kasszáiban így keletkező bevételkiesések becslések szerint elérhetik a 200-250 milliárd eurót is.

Az Európai Parlament a gazdasági válság kirobbanása után, szeptemberben kötelezte el magát az adócsalás elleni küzdelem mellett, és egyúttal felkérte a Bizottságot, tegyen javaslatot olyan intézkedésekre, melyek hatékonyan hozzájárulhatnak a helyzet javításához.

A Bizottság két javaslatcsomaggal állt elő, melyet aztán a Parlament április 24-én némi módosítással jóváhagyott

(euractiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések