ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 
 

2010-es uniós költségvetés: középpontban a gazdaságélénkítés

Az Európai Bizottság ma (2009. április 29.) elfogadta az unió előzetes költségvetési tervezetét 2010-re. A jövő évi kiadások középpontjában a gazdaságélénkítés áll: a javaslat szerint a pénzeszközök legnagyobb része a növekedést és a foglalkoztatást segíti majd az EU versenyképességének helyreállítása céljából.
Létrehozva: 2009. április 29., 14:50 | Utoljára frissítve: 2009. április 29., 14:59
nyomtat küld

Több mint 12 százalékkal növekednek a kutatással és az energiaüggyel kapcsolatos legfontosabb programokra fordított összegek, és emelkedni fognak a kohéziós politika céljait szolgáló ráfordítások is - a 2004 óta csatlakozott országokba irányul majd a Kohéziós Alap és a strukturális alapok támogatásainak 52 százaléka. A költségvetés minden tétele magasabb lesz az ideinél; a kötelezettségvállalások 138,6 milliárd eurót, a kifizetések pedig 122,3 milliárd eurót tesznek majd ki (ez a bruttó nemzeti jövedelem 1,18 százalékának, illetve 1,04 százalékának felel meg).

62 milliárd euró munkahelyteremtésre, infrastruktúrafejlesztésre és a versenyképesség javítására

Az EU fő prioritása azoknak a projekteknek a támogatása lesz, amelyek a munkahelyek megőrzését és új munkahelyek létrehozását, a vállalkozások támogatását és a versenyképesség helyreállítását célozzák. A transzeurópai közlekedési és energiahálózatok számára 1,08 milliárd euró, az ideinél 12,7 százalékkal több pénz jut majd, míg a versenyképességi és innovációs program forrásai 3,3 százalékkal 0,5 milliárd euróra nőnek. 2010 a szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem európai éve lesz. A tagállamokban ennek kapcsán megvalósuló számos kezdeményezést csaknem 20 millió euróval támogatja az unió. Az EU egyik kiemelt kezdeményezése, a Galileo műhold-navigációs program 0,9 milliárd eurót, az ideinél 8 százalékkal több forrást használhat fel jövőre.



Kohéziós alapok: előnyben az új tagállamok

A munkahelyteremtést és versenyképességet szolgáló 62 milliárdból 49 milliárd euró jut majd az unió tagállamai közötti kohézió erősítésére. Tovább emelkedik a 2004 óta csatlakozott tagállamok kohéziós támogatása: a Kohéziós Alapból és strukturális alapokból az új tagállamok számára juttatott támogatások jövőre elérik az alapok összes kiadásainak 52 százalékát, azaz első ízben haladják majd meg a "régi tagállamok" számára biztosított forrásokat. Ugyancsak növekszik majd az országcsoport mezőgazdasági támogatása: 2010-ben a 12 "új" tagállam az összes mezőgazdasági támogatás csaknem 20 százalékát kapja majd, ami 11 milliárd eurót jelent. A közös agrárpolitikának, az egységes piacnak és a magasabb mezőgazdasági áraknak köszönhetően a 2004 óta csatlakozott országok termelőinek jövedelme ma 47 százalékkal magasabb, mint a csatlakozás előtt. A természeti erőforrások támogatása EU-szinten jövőre eléri majd az 59 milliárd eurót; ennek részeként 2,5 százalékkal csaknem 15 milliárd euróra nő a környezetvédelem és vidékfejlesztés címén biztosított támogatás.

Az európai gazdasági helyreállítási terv finanszírozásának második szakasza

2009 áprilisában az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság megállapodtak abban, hogy ötmilliárd euróval bővítik az energetikai és szélessávú infrastruktúra fejlesztését szolgáló legfontosabb európai projektek támogatását, valamint a vidéki területek problémáinak megoldására előirányzott, a közös agrárpolitika állapotfelmérésével kapcsolatos forrásokat. 2009-ben az EU kifizette az erre a célra szánt első, 2,6 milliárd eurós részletet; a második, 2,4 milliárdos részlet a 2010-es költségvetésben szerepel majd - a pénz forrásáról a 2010-es költségvetési eljárás későbbi szakaszában születik döntés.

Nyolcmilliárd euró külső segélyekre

2010-ben az EU további erőfeszítéseket tesz a szegényebb országok támogatására és világpolitikai jelenlétének erősítésére az éghajlatváltozás, az élelmezésbiztonság, a globalizáció és más világméretű kihívások megoldása érdekében. A fejlesztési együttműködési eszközön keresztül a fejlődő országok részére juttatott segélyek összege jövőre 1,7 százalékkal 2,4 milliárd euróra nő. Az előcsatlakozási támogatások csaknem 5 százalékkal, 1,6 milliárd euróra emelkednek. Az EU közös kül- és biztonságpolitikai céljainak támogatása 16 százalékkal bővül, és eléri a 282 millió eurót. Az összesen egymilliárd eurós élelmiszersegélyezési eszköz utolsó részének finanszírozására 170 millió eurót irányoz elő a 2010-es költségvetés.

A biztonság ára

Az EU hétéves pénzügyi keretével összhangban leginkább a bűnüldözést, a terrorizmus elleni harcot és a migráció kezelését szolgáló projektekre fordított kiadások növekednek majd 2010-ben - ezekre a célokra csaknem egymilliárd eurót költ az EU jövőre, 13,5 százalékkal többet, mint az idén.

Háttér

A költségvetés kötelezettségvállalásokat és kifizetéseket irányoz elő. A kötelezettségvállalások finanszírozás nyújtására vonatkozó jogi kötelezettségek, amelyek bizonyos feltételek teljesülése esetén lépnek életbe, míg a kifizetések a kedvezményezettek számára történő tényleges pénzátutalást jelentenek. Az EU végleges költségvetését az Európai Parlament decemberben, plenáris ülésen fogadja el.

(Euvonal)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések