ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 
 

A válság ellenére virul a megújuló energiatermelés

A REN21, a megújuló energiatermelés terjesztésére létrejött globális hálózat május 13-án jelentette meg legújabb világjelentését, melynek már a címe is reménykeltő: az energiatermelés átalakulása a gazdasági lassulás ellenére folytatódik.
Létrehozva: 2009. május 18., 10:46 | Utoljára frissítve: 2009. május 18., 10:51
nyomtat küld

A REN21 idén negyedik alkalommal adta ki jelentését a megújuló energiák globális helyzetéről. Mohamed El-Ashry, a REN 21 elnöke így mutatta be a művet: "Összefoglalónkat egy történelmi és globális méretű gazdasági válság idején adjuk közre. Bár a jövő bizonytalan, ez a jelentés okot ad az optimizmusra."

A megújuló energiaforrásokból származó energiatermelés összesítésekor a nagy vízierőműveket nem vették figyelembe. Így az összkapacitás 2008-ban elérte a 280.000 megawattot (MW), ami a 2007-es 240.000 MW-hoz képest 16 százalékos növekedést jelent, és majdnem háromszorosa az Egyesült Államok nukleáris kapacitásának.

A napenergiából származó fűtőkapacitás 15 százalékkal nőtt, jelenleg 145 GWth, míg a biodízel és bioetanol termelés 34 százalékkal növekedett. Most először fordult elő, hogy az Európai Unióban és az Egyesült Államokban is nagyobb volt a megújuló energiatermelés növekedése, mint a hagyományos energiáké. "Az ágazat tavalyi növekedése minden előrejelzést felülmúlt, még azokat is, amiket a megújuló energiaipar maga készített. A növekedés nagyrészt annak köszönhető, hogy az éghajlatváltozás és az energiabiztonság miatti aggodalmak következtében kedvezőbbé vált a politikai környezet" - mondta El-Ashry.

2008-ban számos kormány új jogszabályokat léptetett érvénybe, sok ország nagyra törő célokat tűzött ki. Ma legalább 73 országnak vannak a megújuló energiatermelésre vonatkozó célkitűzései, míg 2007 végén csak 66 ilyen ország volt. A pénzügyi válságra adott válaszként több kormány gazdasági ösztönzőket csoportosított át az olyan új zöld munkahelyek létrehozására, amilyeneket a megújuló energiaszektor is biztosítani tud. Ide tartozik az USA csomagja is, amely a következő tíz évben 150 milliárd dollárt fog megújuló energiákba fektetni.

A fejlődő országok - különösen Kína és India - egyre inkább meghatározó szerepet játszanak a megújuló energiák gyártásában és telepítésében is. Például Kína szélenergia kapacitása 2008-ban megduplázódott - és ez már negyedik éve így van.

Az előző években a modern megújuló energia iparra úgy tekintettek, mint ami "garantált növekedésű" ágazat, sőt "válságbiztos" is, ami annak köszönhető, hogy a globális trendek az elmúlt évtizedben hihetetlen mértékű növekedést mutattak. 2008 nagy részében a megújuló energiák sok más ágazatnál jobban ellenálltak a hitelválságnak. Az új befektetések elérték a 120 milliárd dollárt, ami 16 százalékkal meghaladja a 2007-es értéket. Ám az év vége felé a válság hatása mutatkozni kezdett. El-Ashry hangsúlyozta, hogy: "most nem olyan időket élünk, amikor a globálisan terjeszkedő megújuló energiaszektor támogatását abba lehetne hagyni. Ha fenntartjuk - sőt kiterjesztjük - ezeket az intézkedéseket, akkor a kormányok, az ipart és a társadalom számára jelentős gazdasági és környezeti hasznokat hajtanak, mikor majd a gazdasági felélénkülés következtében az energiapiacnak ki kell elégítenie a gyorsan növekvő igényeket.

A megújuló energia ágazat két legfontosabb hajtóereje, az éghajlatváltozás és az energiabiztonság most is hatnak. A REN21 jelentése szerint a megújuló energia ágazat olyan létfontosságú utat ajánl a növekedéshez, amely ösztönzi a gazdasági kilábalást és a munkahelyteremtést, anélkül, hogy jelentős szén-dioxid kibocsátással terhelné a környezetet.

Christopher Flavin, a washingtoni Worldwatch Institute elnöke így kommentálta a REN21 jelentését: "Az új energiaforrások politikai támogatása és az üzleti befektetés elért egy olyan pontot, hogy az új iparág terjedését már nehéz lesz megállítani... A tudósok, mérnökök és vállalkozók világszerte példa nélküli innovációkkal válaszolnak. A mai energiaipar jobban emlékeztet az információs technológiai ágazatra, mint az egykori energiaiparra." Flavin a kedvező fejlemények ellenére nem biztos abban, hogy az energiarendszer átalakítása elég gyors lesz-e ahhoz, hogy elkerüljük a klímakatasztrófát, de nagyon bízik az év végi Koppenhágai Egyezményben, és az azt követő változásokban.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések