ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

EU-Kína: a 11. menet

A cseh államfő, Václav Klaus elnökletével ma tartja meg az Európai Unió Prágában a decemberben elhalasztott csúcstalálkozóját Kínával. Egy brüsszeli konferencián szakértők rámutattak: az EU aktívabb Kínát, Peking erősebb uniót szeretne látni a jövőben.
Létrehozva: 2009. május 20., 09:55
nyomtat küld

Wang Qishan kínai miniszterelnök-helyettes és Catherine Ashton, az unió kereskedelmi főbiztosa tegnap Brüsszelben készítette elő a mai prágai csúcsot (Fotó: Reuters)

Stratégiai partnernek tekinti az Európai Unió Kínát, s ez alighanem fordítva is ugyanígy van. A kereskedelmi kapcsolatokat jellemző számok önmagukért beszélnek: az EU-nak az Egyesült Államok után Kína a legnagyobb partnere, míg Kínának az unió az első számú piaca. Az évtized eleje óta a kereskedelmi forgalom megháromszorozódott, az EU 78 milliárd euró értékben exportál, és 248 milliárdért vásárol kínai árut. A 11. EU-Kína-csúcstalálkozó előtt az Európai Bizottság is éppen ezt hangsúlyozza. - Az EU és Kína kölcsönösen függ egymástól - mondta James Moran, a külkapcsolati igazgatóság ázsiai igazgatója egy brüsszeli konferencián. Az unió egyébként pontosan e szavakkal írja le Oroszországhoz fűződő viszonyát, s az EU-orosz-csúcstalálkozót is még a héten megtartják, igaz, kicsit odébb, Habarovszkban.

A prágai uniós-kínai csúcs pótolja a decemberről elhalasztott eszmecserét, amelyet Peking mondott le, miután Nicolas Sarkozy francia államfő az EU soros elnökeként találkozott a dalai lámával. A két fél azonban gyorsan túltette magát ezen a közjátékon, s az év második felében, már a svéd elnökség alatt Pekingben is lesz hasonlóan magas szintű tanácskozás.

- Legjobb, ha reálisan nézzük Kína jövőjét - jegyezte meg a brüsszeli konferencián Bates Gill, a stockholmi Békekutató Intézet igazgatója. Szerinte a távol-keleti ország a belső gondjai - környezetszennyezés, egészségügy, növekvő jövedelmi különbségek - miatt nem lesz képes olyan erőteljesen bekapcsolódni a nemzetközi együttműködésbe, mint ahogy az EU várja, reméli, féli. Ám vége annak a korszaknak is, amikor Kína az olcsó munkaerőre támaszkodva fogadta be az amerikai, európai technológiát. Versenytárssá válik kutatás-fejlesztésben, és valószínűleg a haderő fejlesztésében is.

Jian Yuan, a Nemzetközi Tanulmányok Kínai Intézetének alelnöke szerint Peking hármas célt tűzött maga elé: a globális intézményekben a szavazati arányok megváltoztatását, a nemzetközi pénzügyi piacok hatékonyabb ellenőrzését, és valamiféle új tartalékvaluta bevezetését.

A tanácskozáson vita alakult ki a tekintetben, vajon Kína keményítette-e magatartását az emberi jogok kezelésében, s ha igen, vajon az EU puhította-e véleményét ezzel kapcsolatban.

- Az európai-kínai kapcsolatok is befolyásolják, milyen új világrend alakul ki a mostani súlyos válság nyomán, s nemcsak az a kérdés, milyen szerepet játszik Peking, hanem az is, hogyan reagál Brüsszel, képes-e az unió egységet sugallni, gyorsítani döntéshozatali folyamatait - hangoztatta a belga liberális Dirk Streckx, az Európai Parlament kínai kapcsolatokért felelős tagja. Hozzátette: az EU központjából nézve sokszor félelmetesnek látszik Kína felemelkedése, de Pekingből nézve is aggasztó lehet, hogy az EU nem sugároz kellő erőt, hogy például az uniót a nemzetközi fórumokon a nagy tagországok - sokszor egymástól eltérően - képviselik - mondta.

(Népszabadság)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések