ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Peking elutasítja az EU beavatkozását a kínai belpolitikába

Az emberi jogok tiszteletben tartása, a Brüsszel és Peking közötti kereskedelmi kapcsolatok és a klímaváltozás egyaránt szóba kerültek a tegnapi (2009. május 20.) EU-kínai csúcson Prágában, ahol a két fél közötti stratégiai együttműködést tárgyalták.
Létrehozva: 2009. május 22., 12:59 | Utoljára frissítve: 2009. május 22., 13:02
nyomtat küld

A csúcsot eredetileg tavaly decemberre tervezték, de Ven Csia-pao kínai miniszterelnök a Dalai Láma európai látogatása ellen protestálva pár nappal a találkozó előtt visszamondta a találkozót. A száműzött tibeti szellemi vezető körül kialakult konfliktus óta a két fél közötti viszony némiképp normalizálódott, de a nézeteltérések tegnap is felszínre kerültek.

A kínai miniszterelnök figyelmeztette az EU-t, hogy a kölcsönös tisztelet elvének jegyében ne próbáljon beavatkozni belpolitikájába. A csúcs házigazdája, Václav Klaus cseh államfő ugyanakkor beszédében újfent kiemelte, hogy az emberi jogok tiszteletben tartása az unió egyik alapértéke, és így az a jövőben is a stratégiai partnerségről szóló tárgyalások egyik legfontosabb alapelve marad.

A kereskedelmi kapcsolatokra térve Ven sürgette az EU döntéshozóit, hogy adják meg a Kínai Népköztársaság számára a piacgazdasági státust, mellyel kedvezőbb elbánásban részesülhetne a dömping ellenes eljárásokban, valamint emeljék fel a Tienanmen téren történt mészárlás óta fennálló 20 éves fegyverembargót.

Európai részről José Manuel Barosso, az Európai Bizottság elnöke azt szorgalmazta, hogy Kína kötelezze el magát végre a klímaváltozás, és a környezetszennyezés elleni harcban. A csúcsot követő sajtótájékoztatón Barroso hangsúlyozta: az év végén Koppenhágában tartandó ENSZ klímaváltozásról szóló konferenciáján - melynek legfontosabb célja a Kiotói jegyzőkönyv kibocsátás-csökkentési céljának újratárgyalása - "a megállapodáshoz minden nagy gazdasági erővel rendelkező ország elkötelezettségére szükség lesz".

Ven Koppenhágával kapcsolatban a következőket mondta: "Kína készen áll az Európai Unióval való együttműködésre, de ragaszkodik ahhoz az állásponthoz, hogy míg a probléma valójában közös, a felelősség eltérően kell, hogy terhelje a világ gazdaságait."

(euractiv.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések