ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 
 

Veszélyben a hüllők és a kétéltűek Európában

A hüllők egyötödét és a kétéltűek negyedét a kihalás veszélye fenyegeti Európában - derül ki a Természetvédelmi Világszövetség Bizottság kérésére készített tanulmányából, melyet a biológiai sokszínűség május 22-i világnapja kapcsán hoztak nyilvánosságra.
Létrehozva: 2009. május 25., 11:27 | Utoljára frissítve: 2009. május 25., 12:09
nyomtat küld

Jelentősen csökkenő tendenciát mutat a hüllőfajok 59, a kétéltű fajoknak pedig a 42 százaléka Európában - derül ki az európai veszélyeztetett hüllő- és kétéltű fajokat tartalmazó listából, melyet a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) tett közzé az Európai Bizottság kérésének eleget téve. A május 22-ére, a fajok sokféleségének nemzetközi napjára időzített tanulmány megállapításai szerint az adatok alapján a hüllők és kétéltűek léte még inkább veszélyeztetett, mint a madárfajoké és emlősöké, ugyanis az előbbiek 23 illetve 21 százaléka felkerült a veszélyeztetett fajok európai listájára.



Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi biztos szerint biológiai sokszínűség napja kapcsán közzétett tanulmány adatai nagyon kijózanítóak. "Annak ellenére, hogy igen erős törvények védik az élővilágot Európában és különösen a veszélyeztetett fajokat, a kétéltűek negyedének a fennmaradása erősen kétséges. Ennek oka leginkább abban keresendő, hogy óriási terhelést ró az Unió lakossága és gazdasága a növény és állatvilágra, ezért égető feladat a környezettel való viszonyunk újragondolása"- mondta Dimasz, hozzátéve, hogy az áprilisban Athénben megrendezett biodiverzitással foglakozó nemzetközi konferencia nyomán kiadott bizottsági elképzelések alkalmazása a mostani adatok tükrében még sokkal sürgetőbb.

Az IUCN tanulmány egyik társszerzője, Helen Temple elmondta, hogy Dél-Európa különösen gazdag kétéltűekben, melyek túlélését azonban a klímaváltozás nyomán változó vízellátási körülmények még inkább kockára teszik. "A természetes körülmények közt élő fajok létét szerte Európában egyre jobban veszélyezteti a növekvő lakosságszám, a városok szennyezése, a mezőgazdaság által a földekben okozott változások és fertőzések és a légszennyezés" - tette hozzá Temple.

Európa 151 hüllőfajnak és 85 kétéltű fajnak ad otthont, melyek közül sok csak nálunk él a Földön. A veszélyeztetett fajokat tartalmazó lista szerint hat faj, köztük a tenerifei foltos gyík (Gallotia intermedia), a nyakörves gyíkok családjába tartozó Podarcis raffonei léte különösen fenyegetett, vagyis igen könnyen kihalásra juthatnak. További 11 faj "veszélyeztetett", 10-nek pedig igen "sérülékeny a helyzete", köztük békáknak, varangyoknak, szalamandráknak és a tarajos gőtének.

(greenfo.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések