ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Tejtermelők tüntetése mellett tárgyaltak az agrárminiszterek

Több száz tejtermelő gazda tüntetett hétfőn Brüsszelben, az Európai Unió központi épületeinél a tejárak nagyarányú csökkenése miatt, de az Európai Bizottság csak néhány technikai jellegű könnyítést helyezett kilátásba az ágazat számára.
Létrehozva: 2009. május 25., 23:31
nyomtat küld

A tucatnyi uniós tagországból - szarvasmarháiknak egy részével együtt - érkezett tüntetők a tagállamok mezőgazdasági minisztereinek e havi találkozójához igazították akciójukat. A tiltakozó menet végcélja a miniszteri tanácsnak otthont adó uniós épület volt.

A miniszterek közül nyilatkozataikban többen állást foglaltak a szektort segítő intézkedések szükségessége mellett, ugyanakkor más tagállamok ezt ellenezték, és az uniós "kormány", az Európai Bizottság sem látja annyira súlyosnak a helyzetet, hogy újra lehessen tárgyalni az ágazat reformját.

Az elmúlt egy évben felére estek vissza a tejárak az EU-ban, részben a nemzetközi keresleti-kínálati helyzet, illetve a 2006-os és a tavalyi reformok nyomán. Ez utóbbiak a termelés bővítésének irányába hatottak.

Az uniós miniszterek már többször foglalkoztak a kérdéssel a közelmúltban, az Európai Bizottság azonban értésre adta, hogy nem kívánja újratárgyalni az ágazat reformjáról hozott döntéseket, köztük a fokozatos kvótanövelést.

Most Mariann Fischer Boel biztos bejelentette, hogy Brüsszel október közepére előrehozza az uniós támogatások háromnegyed részének hagyományosan december elején esedékes kifizetését. Ez egyébként nem csupán a tejszektorra vonatkozik, hanem más agrárágazatokra is.

Egy korábbi ülésen több tagállam, köztük Magyarország emlékeztetőt nyújtott be a miniszteri tanácshoz, olyan - fogalmazásuk szerint nem hagyományos - intézkedéseket kérve, amelyek ellensúlyozhatják az árcsökkenés folyamatát. Egyebek között az intervenciós ár és az exportvisszatérítés emelését kérték. Az Európai Bizottság azonban lényegében elutasította a felvetéseket, bár egy szóvivő hétfőn is megerősítette, hogy a testület figyeli és tanulmányozza a helyzetet, és szükség esetén intézkedéseket hoz.

Fischer Boel mindazonáltal - egy újabb könnyítésként - hétfőn jelezte, hogy a bizottság kész meghosszabbítani a vaj magántárolásához elvileg augusztus közepéig járó támogatások rendszerét.
Értésre adta viszont, hogy Brüsszel továbbra sem ért egyet azzal, hogy a kvótanövelés miatt csökkennének az árak.

A tavalyi reformdöntés értelmében a tagországok tejtermelési kvótái a jövőben évi egy százalékkal emelkednek, majd 2015-re megszűnnek.

Más tagállamok mellett a reform eldöntésekor Magyarország is jelezte, hogy ez a döntés nyerstej-exportőrként hátrányosan érinti, és azt nemzeti hatáskörben igyekszik ellensúlyozni.

Tiltakozó akciókat tartottak a tejtermelő gazdák hétfőn más országokban, mindenekelőtt Franciaországban és Németországban is.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések