ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Kutatócsoport indul a "szemétkontinens" tanulmányozására

Tudósokból és környezetvédőkből álló kutatócsoport indul a Csendes-óceán Kalifornia és Hawaii-szigetek közötti részének felszínén lebegő, műanyaghulladékokból álló szeméttakaró tanulmányozására.
Létrehozva: 2009. május 26., 15:50
nyomtat küld

Az utóbbi hatvan évben az ázsiai országok és az Egyesült Államok által az óceánba hajigált műanyaghulladékokat a nap sugarai lassan apró részecskékre bontják le, melyek egy Texas területénél mintegy kétszer nagyobb hulladéktakaróvá összesűrűsödve azóta is ott lebegnek a Csendes-óceán közvetlen felszíne alatt. A "keleti szemétfoltnak" is nevezett jelenség az Egyesült Államok nyugati partjaitól mintegy ötszáz tengeri mérföldre, nemzetközi vizeken található, így elég nehéz a környező államoktól támogatást szerezni a felszámolására.

Az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) és a Brita vízszűrő vállalat által támogatott ötvennapos út során a "Kaisei" - japánul óceánbolygót jelentő - hajó San Franciscóból Hawaii irányába haladva kétszer szeli majd át a tudomány számára eddig rejtélyt jelentő területet. Egy fenékhálós halászhajó fogja kísérni, mely úgy próbálja majd kiszűrni az óceánból a hulladékot, hogy a lehető legkisebb kárt okozza a tenger élővilágában.

"Olyan hálóra van szükség, amely elég sűrű a hulladékszemcsék kiszűréséhez, de ahhoz még is elég tág, hogy a planktonok átférjenek rajta" - mondta Doug Woodring hongkongi vállalkozó és környezetvédő, a kétmillió dollárt felölelő expedíció vezetője. A kutatócsoport azt is vizsgálja majd, hogy a szemetet lehet-e újrahasznosítani, vagy üzemanyag előállítására felhasználni.

Jim Dufour, a Kaliforniában működő Scripps Tengerkutatási Intézet munkatársa, és egyben az expedíció kiötlője elmondta, hogy a kiterjedt problémára való rávilágítás életbevágóan fontos volt az óceánok egészségének jövőjét illetően. "A fontosság enyhe kifejezés, ez kötelességünk. Sok évbe fog telni, mire teljesen megértjük és kezelni tudjuk majd a problémát" - mondta Dufour az AFP hírügynökségnek.

Az ENSZ Környezetvédelmi Programja szerint körülbelül 13 ezer darab műanyagszemét lebeg az óceán minden egyes négyzetkilométerén, ám a probléma öt óceánrészen, közülük is a Csendes-óceán északi vidéken a legsúlyosabb. A sűrű méregleves veszélyezteti az óceán élővilágát és a madarakat, valamint jelentős része mérgező vegyi anyagokat is tartalmaz - mondták a szervezők. "Ez azt jelenti, hogy az az apró műanyag részecske amit a hal megeszik, igazából egy kis méreg bomba" - mondta Woodring. Ennek eredményeképpen pedig rengeteg méreganyag kerülhet az emberek által fogyasztott élelmiszerekbe is.

(kukabuvar.hu)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések