ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Újjá kell építeni a gazdasági együttműködést az EU-ban

Mielőbb újjá kell építeni a gazdasági együttműködést az Európai Unióban, mivel a nacionalizmus erősödése és az EU lassú döntéshozatala miatt a gazdasági válság megoldásának a neheze a Nemzetközi Valutaalapra (IMF) hárult, ami az unió impotenciáját jelzi - mondta Bod Péter Ákos, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója egy nemzetközi konferenciáján csütörtökön, Budapesten.
Létrehozva: 2009. május 28., 22:32 | Utoljára frissítve: 2009. május 28., 22:52
nyomtat küld

A "Gazdasági válság és globális kormányzás" című konferencián a Magyar Nemzeti Bank (MNB) korábbi elnöke kiemelte: az IMF eddig a harmadik világ országainak bankja volt, ezért az, hogy jelenleg az Európai Unió tagjainak gazdaságait finanszírozza, súlyos gondokat jelez az unióban, amely - jelenleg úgy tűnik -, nem tudja saját maga kezelni a válságot.

Úgy vélekedett, Magyarország szempontjából is változásokra volna szükség az unió politikájában, mivel a stabilitási és növekedési paktum - mint bebizonyosodott - nem tudja megakadályozni, hogy egyes kormányok rossz döntéseik folytán válságba sodorják országaikat, valamint a maastrichti kritériumok sem helytállóak már, a nemzeti valuták megtartása pedig jelentősen akadályozza a gazdasági növekedést.

Bod Péter Ákos emlékeztetett: az ősszel megkötött magyar IMF szerződés, és a valutaalap által nyújtott hitel mértéke meglehetősen váratlanul ért mindenkit. A szakember szerint az ügylet elsősorban azért jöhetett létre, mert 2008-ban az IMF-nek Izlandon kívül nem volt más ügyfele, ezért újabb hitelre szorulókat keresett, míg a magyar gazdaság minden mutatójában olyan rosszul állt, hogy csak a hitel révén kerülhette el az államcsődöt.

A rossz magyar mutatók kapcsán rámutatott: a gazdasági növekedés az új uniós tagországok között az ezredforduló körül 6-10 százalékos volt, de Magyarország ezt az értéket azóta egyszer sem tudta megközelíteni. A GDP növekedése már a válság kirobbanása előtt visszaesett, jelezve, hogy súlyos gazdasági problémái vannak az országnak.

A gyenge gazdasági teljesítmény csak felerősítette a gazdasági válság hatásait, így annak kirobbanásakor jelentősen gyengülni kezdett a forint - elemezte Bod Péter Ákos. Emlékeztetett: az MNB-nek a gyengülő forint miatt nagy mértékben meg kellett emelnie az alapkamatot, a térség országaiban azonban jelentősen alacsonyabb volt az alapkamat.

Problémát jelentett, hogy a magyar háztartások elsősorban külföldi valutákban vettek fel hiteleket, ami nagy kockázatot jelent egy volatilis hazai valuta esetén. A gazdasági válság a forintot jelentősen gyengítette, ami miatt a háztartások és a vállaltok nem tudták fizetni hiteleiket. Az alapkamat jelentős emelésével az összes kockázat a hitelfelvevőkre került a bankok helyett, így Magyarországon a döntéshozók elérték, hogy míg a bankszektor stabil és továbbra is profitot termel, az emberek nem tudják fizetni hiteleiket.

A Magyar Nemzeti Bank felmérésére hivatkozva a szakember kiemelte: Magyarország kiugró mértékű állami kiadásokkal rendelkezik az Európai Unióban, viszont ehhez képest kevés adót szed be. A maastrichti kritériumokban meghatározott három százalékos deficitet két úton érhetné el a magyar állam: vagy csökkenti az adókat kis mértékben, és a kiadásokat nagy mértékben - ahogyan ezt az EU szeretné -, vagy pedig az IMF jelenleg követett terve szerint növeli adóbevételeit, és ezzel együtt csökkenti a kiadásokat.

Aláhúzta: Magyarország jelenleg nagyban függ az IMF-hiteltől és az IMF politikájától, azonban optimista jövő várhat rá, ha a válság mellett meg tud birkózni olyan problémákkal, mint a társadalom elöregedése és a feketegazdaság. Bod Péter Ákos úgy vélte, a gondok egyik legfőbb oka, hogy túl erős a gulyás-kommunizmus öröksége Magyarországon, az emberek nem tudják megkülönböztetni a jót a rossztól, valamint nem hajlandóak a változásra.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések