ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Minimális tejárak bevezetését követelik

A tej minimális felvásárlási árának a bevezetésére szólították fel az Európai Bizottságot (EB) a visegrádi csoport országainak agrárkamarái. A cseh, a lengyel, a magyar és a szlovák agrárkamara képviselői hétfőn a dél-morvaországi Brünnben tanácskoztak.
Létrehozva: 2009. június 1., 22:21
nyomtat küld

A tanácskozáson döntés született arról, hogy az agrárkamarák részt vesznek a tejproblémával kapcsolatos összeurópai tüntetésen, június 22-én Luxemburgban - közölte újságírókkal a hétfői fórum után Jan Veleba, a cseh agrárkamara elnöke.

A V4-ek agrárkamarái a hétfői fórumon egyeztették álláspontjaikat az új európai uniós (EU) tagországok agrárszervezeteinek tanácskozása előtt, amelyre kedden kerül sor Brünnben.

"A tanácskozáson egy emlékeztetőt fogadunk el, amelyet átadunk Mariann Fischer-Boelnek, az EB agrárbiztosának és az EU tagországok mezőgazdasági minisztereinek. Az emlékeztető fő témáját a tejipar válsága, valamint a régi és az új tagországok mezőgazdaságának támogatása közti különbség fogja alkotni" - jelentette ki Veleba. Az EU mezőgazdasági és halászati miniszterei kedden találkoznak szintén Brünnben.

Veleba szerint a tejipar egész Európában komoly problémákkal küszködik. Csehországban is súlyosak a gondok, s nem kizárt, hogy a cseh tejipar a cseh sertéshús termelés sorsára jut. A sertéshús fogyasztást Csehország az idei év végén csak 60 százalékban fogja tudni fedezni hazai forrásokból, holott 2003-ban még a termelés 30 százaléka exportra került.

Magyarországon a magyar Agrárkamara adatai szerint egy év alatt 31 százalékkal estek a nyerstej felvásárlási árak, emiatt akár felére is csökkenhet a tejtermelés, az ágazatban 50 százalékos
létszámleépítés következhet be.

A kamara elemzése szerint az elmúlt hónapokban az európai tejpiac egyensúlya megingott, amelyet a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság csak tovább súlyosbított. Míg 2008-ban a termelési
költségek csak igen enyhe csökkenést mutattak, a tejárak decemberre 17 százalékkal mérséklődtek 2007 decemberéhez képest, ami az ágazat jövedelemtermelő képességét jelentősen rontotta. A szervezet úgy
véli, a közeljövőben nem várható a jelenlegi trend megfordulása, ami tovább mélyíti a tejpiacon kialakult krízist.

A tejágazat válságának egyik oka a tejtermékek iránti nemzetközi kereslet csökkenése. Az EU exportja 2008-ban szinte minden tejtermék esetében visszaesett. 2007-hez képest a sajt exportja 7 százalékkal, a sovány tejporé 12 százalékkal, a vajé 29 százalékkal, míg a vajolajé 35 százalékkal csökkent.

A tejpiaci felesleg másik oka, hogy az elmúlt két évben a magas árak miatt a feldolgozók a tejzsírt és tejfehérjét más, növényi eredetű kiegészítő anyagokkal helyettesítették, jelenleg pedig a nyomott tejpor árak az intervenció mellett is leszorítják a nyerstej árát. A kamara szerint emellett az uniós tejpiaci szabályozás
változásai sem kedveztek a magyar tejpiacnak.

(MTI)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések